İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi

İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Doktorları

İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Doktorları

Güncellenme Tarihi: 16.02.2024


Çocuk Endokrinoloji Hastalıkları Hakkında Bilmeniz Gerekenler


Çocuk endokrinolojisi, çocuklarda hormonal bozuklukların teşhisini, tedavisini ve yönetimini inceleyen tıbbi bir uzmanlık alanıdır. Bu alanda çalışan çocuk endokrinologları, çocuklarda hormonal sistemle ilgili hastalıkları değerlendirir ve tedavi planları oluştururlar. İşte çocuk endokrinolojisi hakkında daha fazla bilgi:

  1. Büyüme ve Gelişim Sorunları: Çocuk endokrinologları, çocuklarda büyüme ve gelişim sorunlarını inceleyerek teşhis ve tedavi yöntemlerini belirler. Kısa boy, yavaş büyüme hızı, ergenlik dönemi gelişimi, puberte sorunları gibi durumlar çocuk endokrinolojisinin alanına girer. Büyüme hormonu eksikliği, hipotiroidizm, hipertiroidizm gibi hormonal bozukluklar büyüme sorunlarına neden olabilir.
  2. Şeker Hastalığı (Diabetes Mellitus): Çocuk endokrinologları, tip 1 diyabet (insülin bağımlı) ve tip 2 diyabet (insülin direnci) gibi şeker hastalıklarının teşhisini yapar, tedavi planlarını oluşturur ve çocukların glikoz kontrolünü sağlamak için uygun yöntemleri önerir. Ayrıca, diyabet yönetimi, insülin tedavisi, diyabet eğitimi ve yaşam tarzı değişiklikleri konularında rehberlik sağlar.
  3. Tiroid Hastalıkları: Çocuklarda tiroid bezinin işlev bozuklukları, hipotiroidizm (tiroid hormon eksikliği) ve hipertiroidizm (tiroid hormon fazlalığı) gibi durumları içerir. Çocuk endokrinologları, tiroid hastalıklarının teşhisini yapar, uygun ilaç tedavisi veya cerrahi müdahale gerekiyorsa yönlendirme yapar.
  4. Cinsel Gelişim Bozuklukları: Çocuk endokrinologları, cinsel gelişimle ilgili hormonal bozuklukları değerlendirir ve tedavi eder. Erken veya geç puberte, cinsiyet belirsizliği, hipogonadizm gibi durumlar çocuk endokrinolojisinin ilgilendiği konular arasındadır.
  5. Adrenal Bez Hastalıkları: Adrenal bezler, vücuttaki stres tepkisini düzenleyen hormonları salgılar. Çocuk endokrinologları, adrenal bezlerin işlev bozukluklarını teşhis eder ve tedavi eder. Addison hastalığı, Cushing sendromu gibi adrenal bez hastalıkları çocuk endokrinolojisinin alanına girer.

Çocuk endokrinologları, hormonal bozuklukların teşhisini yapar, uygun tedavi yöntemlerini belirler ve çocukların sağlıklı büyüme ve gelişmelerini destekler. Ayrıca, multidisipliner bir yaklaşım kullanarak diğer sağlık uzmanlarıyla işbirliği yapar ve çocukların yaşam kalitesini artırmak için gereken destekleyici tedbirleri alır.


İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniği Hakkında

Yatan hasta bölümleri Büyük Çocuk Servisi, Süt Çocuğu Servisi, Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları, Çocuk Hematoloji, Çocuk Allerji, Çocuk Kalp Hastalıkları ; Çocuk Yoğun Bakım, üç ayrı Yenidoğan Yoğun Bakım (1.2. Ve 3. Düzey), Doğumhane içindeki Yenidoğan bölümü olmak üzere pek çok ayrı bölümden oluşmaktadır.

Ayaktan hasta hizmeti verilen bölümler ise Çocuk Acil Polikliniği, Genel Çocuk, Sağlam Çocuk  Poliklinikleri, Pediatrik Preoperative Değerlendirme ve Heyet Poliklinikleri, Yandal Polikliniklerini  (Pediatrik Hematoloji, Pediatrik Enfeksiyon, Pediatrik Endokrinoloji, Pediatrik Allerji, Adolesan Çocuk Polikliniği,  Pediatrik Nefroloji ve Böbrek Nakli Polikliniği, Pediatrik Gastroenteroloji, Pediatrik Metabolizma, Pediatrik Kardiyoloji  poliklinikleri, Prematüre Takip ve Yenidoğan Polikliniği) içermektedir. Pediatrik Enfeksiyon ve Pediatrik Allerji klinikleri ayrıca yandal eğitimi de vermektedir.

Özellikli Hizmetler

Pek çok yandala ait girişimsel ve spesifik işlemler (endoskopi, hepatic, renal ve kemik iliği biyopsileri, kardiyak kateterizasyon ve angiografiler, transfüzyon ve ayaktan kemoterapi işlemleri, metabolik enzim infüzyonları, kateter takılması, diyazli ve plasmaferez işlemleri), testler (ilaç allerjileri dahil her türlü alleri testleri, endokrinolojik testler,ekokardiyografik inceleme, metabolizma testleri ) kliniğimiz bünyesinde yapılabilmektedir.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği’nde 9 Öğretim Üyesi 18 Uzman Hekim görev almaktadır. Üç  Çocuk Gelişim Uzmanı, Pediatrik Diyetisyenimiz, çok sayıda yandal ve genel pediatri asistanlarımız da  hizmete katkı vermektedir.


İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları kliniğinde alanında uzman doktor kadrolarından oluşmaktadır. Son teknoloji ile üretilmiş tıbbi cihaz ve ekipmanlar ile hastalarına en iyi hizmeti sunmaktadır.

İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniğinde kaliteli hizmet anlayışı ve güler yüzlü çalışanlanlarıyla hastalara hizmet vermektedir.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniği 08:00-12:00 ve 13:00-17:00 saatleri arasında Poliklinik hizmeti vermektedir. Poliklinik hizmetlerinde hastalara hekim seçme hakkı tanınmıştır.

ALO 182 hattını arayarak İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanlarından ve tarih seçiminden sonra randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Hastalar müracaatlarını; Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları poliklinik sekreterlerine başvurarak ya da Sağlık Bakanlığı 182MHRS (https://mhrs.gov.tr/vatandas/#/) telefon hattını arayıp randevu alarak gerçekleştirebilirler. Yan dal polikliniklerinde MHRS randevu sistemi bulunmamaktadır. Hastalar bu branşlara ait müracaatlarını; ilgili poliklinik sekreterlerine başvurarak yapabilirler.

Müracaatlar, mutlaka hastaya ait kimlik bilgilerinin yer aldığı resmi ve resimli belge ile yapılmalıdır.
Hasta, “Hekim Seçme Hakkına” sahiptir. Hekim Aylık Çalışma Listeleri, tüm polikliniklerde ve ilgili web sayfasında bulunmaktadır.

Kuruma başvuran hastalara hizmete erişimi kolaylaştırmak amacıyla görevlendiril­miş Karşılama, Danışma ve Yönlendirme Personelleri yardımcı olmaktadır.


İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniği İletişim Bilgileri & Adres


🏥Adres:

Kaptan Paşa Mah. Darülaceze Cad. No:27 34384 Şişli/İstanbul


☎️ İletişim:

0212 314 55 55


📧 E-Posta
:

Bir önceki yazımız olan İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Cildiye(Dermatoloji) Doktorları başlıklı makalemizde İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Cildiye(Dermatoloji) Doktorları, İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Cildiye(Dermatoloji) Polikliniği Doktor Kadrosu ve İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Cildiye(Dermatoloji) Polikliniği Hakkında hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir