İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi

İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Doktorları

İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Doktorları

Güncellenme Tarihi: 25.02.2024


Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Hakkında Bilmeniz Gerekenler


Çocuk immünoloji ve alerji hastalıkları, çocukların bağışıklık sistemiyle ilgili sorunlar ve alerjik reaksiyonlarla ilgilenen bir tıbbi uzmanlık alanıdır. İmmünoloji, vücudun enfeksiyonlara ve hastalıklara karşı bağışıklık tepkilerini inceleyen bilim dalıdır. Alerji ise bağışıklık sisteminin normal olmayan bir şekilde yanıt vererek zararsız maddelere (alerjenlere) aşırı tepki vermesidir. İşte çocuk immünoloji ve alerji hastalıklarıyla ilgili bazı temel bilgiler:

  1. Alerjik Rinit: Alerjik rinit, genellikle polen, ev tozu akarı, hayvan tüyleri gibi alerjenlere maruz kalındığında burun ve gözlerde ortaya çıkan iltihabi bir durumdur. Burun tıkanıklığı, hapşırma, burun akıntısı ve gözlerde kaşıntı gibi belirtilerle kendini gösterir.
  2. Astım: Astım, hava yollarının iltihaplanması sonucu nefes almayı zorlaştıran ve bronşiyal hiperreaktiviteye (hava yollarının aşırı duyarlılığı) bağlı olarak gelişen bir solunum hastalığıdır. Astım atağı sırasında nefes darlığı, öksürük, hırıltılı solunum ve göğüste sıkışma hissi gibi belirtiler ortaya çıkar. Astım genellikle alerjik reaksiyonlara veya çevresel tetikleyicilere yanıt olarak ortaya çıkar.
  3. Besin Alerjileri: Çocuklarda besin alerjileri, yiyeceklerin alerjik reaksiyonlara yol açması durumudur. Örnek olarak süt, yumurta, fındık, deniz ürünleri gibi yiyeceklere karşı alerjik reaksiyonlar gelişebilir. Besin alerjileri, deri döküntüleri, karın ağrısı, kusma, ishal ve bazen ciddi anafilaksi gibi belirtilerle kendini gösterebilir.
  4. İmmün yetmezlikler: İmmün yetmezlikleri, çocuğun bağışıklık sisteminin normal işlevini yerine getirememesi durumudur. Bu durum, doğuştan gelen (primer) veya sonradan edinilen (sekonder) olabilir. İmmün yetmezlikler, sık tekrarlayan enfeksiyonlar, kronik enfeksiyonlar, yetersiz büyüme ve gelişme gibi belirtilerle kendini gösterebilir.
  5. Alerjik Deri Hastalıkları: Atopik dermatit (egzama), kontak dermatit, ürtiker (kurdeşen) gibi alerjik deri hastalıkları çocuklarda sık görülen sorunlardır. Bu hastalıklar ciltte kaşıntı, kızarıklık, kabarcıklar ve döküntülerle kendini gösterir.

Çocuk immünoloji ve alerji hastalıklarının teşhisi genellikle detaylı bir hasta öyküsü, fizik muayene ve bazı laboratuvar testleriyle konulur. Tedavi ise hastalığın türüne ve şiddetine bağlı olarak değişir. Tedavi seçenekleri arasında alerjenlerden kaçınma, ilaç tedavisi, immünoterapi (aşılar) ve yaşam tarzı değişiklikleri yer alabilir.

Çocuğunuzda immünoloji veya alerji sorunları olduğunu düşünüyorsanız, bir çocuk immünolog veya alerji uzmanına başvurmanız önemlidir. Bu uzmanlar, doğru teşhis koyacak, uygun tedavi planını oluşturacak ve alerjenlere karşı önlemler hakkında size rehberlik edecektir.


İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Polikliniği Hakkında

Çocuk İmmünoloji ve Alerji bölümü 0-18 yaş aralığındaki hastaların bağışıklık sistemi ve alerjik hastalıkların tanı, tedavi ve takibi ile ilgilenen uzmanlık dalıdır.
Çocuk İmmünolojisi ve Alerji Hastalıkları Hekimleri, 6 yıl tıp fakültesi, 4 yıl Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanlığı ve 3 yıl da Çocuk İmmünolojisi ve Alerji Hastalıkları Bölümü’nde ihtisas yaparlar.

     Kliniğimizde alerjik nezle, alerjik olan ve olmayan bronşiyal astım, atopik dermatit ( egzema ), ürtiker ( kurdeşen ), besin, ilaç, böcek ve deri alerjileri,göz alerjisi ve anafilaksi ( ağır alerjik şok), bağışıklık yetmezliği ve sık hastalanan  çocukların tanı, tedavi ve takipleri yapılmaktadır. 2020 yılından itibaren eğitim kliniği olarak hizmet vermektedir.

     Hastanemiz Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Kliniği 1 Doçent , 2 Uzman hekim ile hizmet vermektedir. Hastanemiz Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Servisi içerisinde 6 yataklı servisimiz bulunmaktadır.

      Alerjik hastalıkların teşhisinde kliniğimizde yapılan özellikli tetkikler :

Deri prick testi (Alerji Deri Testleri)
Yama testi (Patch test)
Spesifik IgE ( kanda alerji testi)
Besin Yükleme Testi (Oral provokasyon testi)
İlaç alerjilerine yönelik intradermal deri testi
İlaç yükleme testi (Oral provokasyon testi)
Solunum Fonksiyon Testi
Sık Hastalanan (tekrarlayan enfeksiyonlar geçiren) çocuklarda Humoral ve Hücresel Bağışıklık Sisteminin Değerlendirilmesi

Kliniğimizde uygulanan tedavi yöntemleri:
Korunma yöntemleri
İlaç tedavisi
Alerji aşı tedavisi (subkutan immünoterapi)
Akıllı ilaç uygulamaları

Kliniğe Nasıl Ulaşılır?

Kliniğimiz A Blok 2. Katta yer almaktadır


İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları kliniğinde alanında uzman doktor kadrolarından oluşmaktadır. Son teknoloji ile üretilmiş tıbbi cihaz ve ekipmanlar ile hastalarına en iyi hizmeti sunmaktadır.

İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Kliniğinde kaliteli hizmet anlayışı ve güler yüzlü çalışanlanlarıyla hastalara hizmet vermektedir.

Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Polikliniği 08:00-12:00 ve 13:00-17:00 saatleri arasında Poliklinik hizmeti vermektedir. Poliklinik hizmetlerinde hastalara hekim seçme hakkı tanınmıştır.

ALO 182 hattını arayarak İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanlarından ve tarih seçiminden sonra randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Hastalar müracaatlarını; Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları poliklinik sekreterlerine başvurarak ya da Sağlık Bakanlığı 182MHRS (https://mhrs.gov.tr/vatandas/#/) telefon hattını arayıp randevu alarak gerçekleştirebilirler. Yan dal polikliniklerinde MHRS randevu sistemi bulunmamaktadır. Hastalar bu branşlara ait müracaatlarını; ilgili poliklinik sekreterlerine başvurarak yapabilirler.

Müracaatlar, mutlaka hastaya ait kimlik bilgilerinin yer aldığı resmi ve resimli belge ile yapılmalıdır.
Hasta, “Hekim Seçme Hakkına” sahiptir. Hekim Aylık Çalışma Listeleri, tüm polikliniklerde ve ilgili web sayfasında bulunmaktadır.

Kuruma başvuran hastalara hizmete erişimi kolaylaştırmak amacıyla görevlendiril­miş Karşılama, Danışma ve Yönlendirme Personelleri yardımcı olmaktadır.


İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Polikliniği İletişim Bilgileri & Adres


🏥Adres:

Kaptan Paşa Mah. Darülaceze Cad. No:27 34384 Şişli/İstanbul


☎️ İletişim:

0212 314 55 55


📧 E-Posta
:

Bir önceki yazımız olan İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Çocuk Kalp ve Damar Cerrahisi Doktorları başlıklı makalemizde İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Çocuk Kalp ve Damar Cerrahisi Doktorları, İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Çocuk Kalp ve Damar Cerrahisi Polikliniği Doktor Kadrosu ve İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Çocuk Kalp ve Damar Cerrahisi Polikliniği Hakkında hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir