İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi
Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi

İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Doktorları

İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Doktorları

Güncellenme Tarihi: 07.07.2023


Ortopedi ve Travmatoloji Hastalıkları Hakkında Bilmeniz Gerekenler


Ortopedi ve Travmatoloji, kas, kemik, eklem ve bağ dokusuyla ilgili hastalıkları tanıyan, tedavi eden ve rehabilitasyon süreçlerini yöneten bir tıbbi uzmanlık alanıdır. Bu alan, kaza, spor yaralanmaları, kemik kırıkları, eklem sorunları, omurga rahatsızlıkları, kas ve tendon yaralanmaları gibi çeşitli ortopedik ve travmatolojik durumları kapsar.

İşte ortopedi ve travmatoloji hastalıklarının bazı örnekleri:

  1. Kırıklar: Kemiklerin kırılmasıdır. Kırıklar, travmatik yaralanmalar, düşmeler, spor kazaları gibi çeşitli nedenlerle oluşabilir. Kırıklar, kırık parçalarının yerine yerleştirilmesi (reduksiyon) ve sabitlenmesiyle tedavi edilir.
  2. Osteoartrit: Eklem kıkırdağının aşınması ve dejenerasyonuyla karakterize olan bir hastalıktır. Osteoartrit, eklem ağrısı, sertlik, şişlik ve hareket kısıtlılığına yol açar. Tedavi, ağrı yönetimi, fizik tedavi, egzersizler ve cerrahi seçenekleri içerebilir.
  3. Romatoid Artrit: Otoimmün bir hastalık olan romatoid artrit, eklem iltihabına neden olur. Eklem şişmesi, ağrı, sertlik ve fonksiyon kaybı gibi semptomlarla kendini gösterir. Romatoid artritin tedavisi, antiromatizmal ilaçlar, fizik tedavi ve cerrahi müdahaleleri içerebilir.
  4. Omurga Bozuklukları: Skolyoz (omurga eğriliği), bel ağrısı, boyun ağrısı, disk hernisi, omurga kırıkları gibi çeşitli omurga bozuklukları ortopedi ve travmatoloji uzmanları tarafından değerlendirilir ve tedavi edilir. Tedavi yöntemleri arasında korse tedavisi, fizik tedavi, ilaçlar ve cerrahi seçenekler yer alabilir.
  5. Spor Yaralanmaları: Aktif bireylerde sıkça görülen spor yaralanmaları, eklem burkulmaları, kas zorlanmaları, tendon yırtılmaları ve menisküs yaralanmalarını içerir. Tedavi genellikle dinlenme, fizik tedavi, rehabilitasyon ve bazı durumlarda cerrahi müdahaleyi içerebilir.
  6. Kemik Tümörleri: İyi huylu (benign) veya kötü huylu (malign) kemik tümörleri ortopedi ve travmatoloji uzmanları tarafından değerlendirilir. Tedavi seçenekleri tümörün tipine ve evresine bağlı olarak cerrahi çıkarılma, kemoterapi ve radyoterapiyi içerebilir.

Ortopedi ve travmatoloji uzmanları, hastaların fiziksel fonksiyonlarını geri kazanmalarına yardımcı olmak, ağrıyı yönetmek ve hareketliliği artırmak için çeşitli tedavi yöntemlerini kullanırlar. Bu uzmanlar, kapsamlı bir değerlendirme yaparak uygun tanıyı koyar, tedavi planını oluşturur ve hastaların iyileşme sürecini takip eder.


İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Polikliniği Hakkında

Günlük yaşamda sık olarak karşılaşılan eklem yaralanmalarına, modern artroskopik cerrahi tekniklerle çözüm getirilebilmektedir. Diz, omuz, ayak bileği  gibi birçok eklemdeki zedelenmeler, kapalı olarak yapılan ve hastaların çok kısa sürede günlük hayatlarına dönmesine izin veren artroskopik cerrahi yöntemler ile  tedavi edilmektedir.

Eklemlerin yaşlanması olarak tanımlanabilecek, artroz (kireçlenme) hastaları, total eklem protezi ameliyatları sayesinde, ameliyatın ertesi günü yürümeye izin verilecek şekilde tedavi edilmektedir.
        Kliniğimizde; tüm kırık ve çıkıkların tedavileri, artroskopik diz, omuz ve ayak bileği ameliyatları, her türlü eklem protezi ameliyatları, omurga kırıkları, skolgez ameliyatlar doğumsal kemik ve eklem anomalilerinin ameliyatları, doğuştan kalça çıkığı ve çarpık ayağın ameliyatsız tedavileri başarı ile yapılmaktadır.

       • Travmatoloji Merkezi

       • Artroskopik Girişimler

       • Her Türlü Eklem Protezleri

      •  Tümör Cerrahisi

ORTOPEDİ VE TRAVMATOLOJİ KLİNİĞİNDE YAPILAN TEDAVİLER

Ayak ve ayak bileği cerrahisi (doğumsal ve sonradan kazanılmış bozuklukların tedavisi)

Onkolojik ortopedi (kemik ve yumuşak doku tümörleri cerrahisi)

Deformite cerrahisi (doğumsal, travma sonrası kısalık, kaynamama vb. sekellerin tedavisi)

Artroplasti (kalça, diz ve omuz protez ameliyatları)

Artroskopi (omuz, diz, ayak bileği bağ – tendon- spor yaralanmaları tedavisi)

Travma (alt ve üst ekstremite tüm kırık, çıkık ve sekellerinin tedavisi)


İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji kliniğinde alanında uzman doktor kadrolarından oluşmaktadır. Son teknoloji ile üretilmiş tıbbi cihaz ve ekipmanlar ile hastalarına en iyi hizmeti sunmaktadır.

İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğinde kaliteli hizmet anlayışı ve güler yüzlü çalışanlanlarıyla hastalara hizmet vermektedir.

Ortopedi ve Travmatoloji Polikliniği 08:00-12:00 ve 13:00-17:00 saatleri arasında Poliklinik hizmeti vermektedir. Poliklinik hizmetlerinde hastalara hekim seçme hakkı tanınmıştır.

ALO 182 hattını arayarak İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanlarından ve tarih seçiminden sonra randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Hastalar müracaatlarını; Ortopedi ve Travmatoloji poliklinik sekreterlerine başvurarak ya da Sağlık Bakanlığı 182MHRS (https://mhrs.gov.tr/vatandas/#/) telefon hattını arayıp randevu alarak gerçekleştirebilirler. Yan dal polikliniklerinde MHRS randevu sistemi bulunmamaktadır. Hastalar bu branşlara ait müracaatlarını; ilgili poliklinik sekreterlerine başvurarak yapabilirler.

Müracaatlar, mutlaka hastaya ait kimlik bilgilerinin yer aldığı resmi ve resimli belge ile yapılmalıdır.
Hasta, “Hekim Seçme Hakkına” sahiptir. Hekim Aylık Çalışma Listeleri, tüm polikliniklerde ve ilgili web sayfasında bulunmaktadır.

Kuruma başvuran hastalara hizmete erişimi kolaylaştırmak amacıyla görevlendiril­miş Karşılama, Danışma ve Yönlendirme Personelleri yardımcı olmaktadır.


İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Polikliniği İletişim Bilgileri & Adres


🏥Adres:

D-100 Güney Yanyol No:47 Cevizli Mevkii 34865 Kartal / İSTANBUL


☎️ İletişim:

0.216 441 39 00 / 0.216 458 50 00


📧 E-Posta
:

Bir önceki yazımız olan İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi Perinatoloji Doktorları başlıklı makalemizde İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi Perinatoloji Doktorları, İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi Perinatoloji Polikliniği Doktor Kadrosu ve İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi Perinatoloji Polikliniği Hakkında hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir