İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi
Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi

İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Doktorları

İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Doktorları

Güncellenme Tarihi: 16.07.2023


Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Hakkında Bilmeniz Gerekenler


Çocuk enfeksiyon hastalıkları, çocuklarda görülen enfeksiyonlara neden olan mikroorganizmaların (virüsler, bakteriler, mantarlar, parazitler) sebep olduğu hastalıkları içeren bir tıbbi uzmanlık dalıdır. Çocuk enfeksiyon hastalıkları uzmanları, çocuklarda enfeksiyonların teşhisini yapar, tedavi eder ve enfeksiyonların önlenmesi ve kontrolü için önlemler alır. İşte çocuk enfeksiyon hastalıkları hakkında daha fazla bilgi:

  1. İnfluenza (Grip): Grip, çocuklarda sık görülen bir enfeksiyon hastalığıdır. Çocuk enfeksiyon hastalıkları uzmanları, grip virüsünün neden olduğu semptomları değerlendirir, teşhis koyar ve uygun tedavi yöntemlerini önerir. Ayrıca, grip aşısı gibi önleyici önlemleri de önerirler.
  2. Solunum Yolu Enfeksiyonları: Çocuklar solunum yolu enfeksiyonlarına (örneğin, üst solunum yolu enfeksiyonları, bronşit, pnömoni) yatkındır. Çocuk enfeksiyon hastalıkları uzmanları, semptomları değerlendirir, uygun teşhis testlerini yapar ve antibiyotikler veya diğer tedavi yöntemleriyle enfeksiyonu kontrol altına alır.
  3. İdrar Yolu Enfeksiyonları: İdrar yolu enfeksiyonları, çocuklarda sık görülen enfeksiyonlardır. Çocuk enfeksiyon hastalıkları uzmanları, idrar yolu enfeksiyonlarının semptomlarını değerlendirir, idrar testleri yapar ve uygun antibiyotik tedavisini reçete eder.
  4. Bağırsak Enfeksiyonları: Bağırsak enfeksiyonları, çocuklarda ishal, kusma, karın ağrısı gibi semptomlara neden olabilir. Çocuk enfeksiyon hastalıkları uzmanları, bağırsak enfeksiyonlarının etkenini belirler, semptomları kontrol altına alır ve hidrasyonun sağlanması gibi destekleyici tedaviler uygular.
  5. Çocuklarda İmmünizasyon: Çocuk enfeksiyon hastalıkları uzmanları, çocukların yaşlarına ve sağlık durumlarına göre uygun immünizasyon takvimini belirler. Bu takvimde yer alan aşılar, çocukları birçok enfeksiyon hastalığına karşı korur ve salgınların önlenmesine yardımcı olur.

Çocuk enfeksiyon hastalıkları uzmanları, enfeksiyonların teşhisini yapar, uygun tedavi yöntemlerini önerir ve enfeksiyonların yayılmasını önlemek için hijyen önlemleri konusunda ebeveynlere rehberlik ederler. Ayrıca, araştırmalar yapar, enfeksiyonların epidemiyolojisini takip eder ve sağlık politikalarının geliştirilmesine katkıda bulunurlar.


İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Polikliniği Hakkında

 Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Kliniği bebekler, çocuklar ve ergenlerin enfeksiyon hastalıklarını teşhis ve tedavi etmek amacıyla hizmet vermektedir. Gerek poliklinik gerekse de yatan hastalar bulaşıcı hastalıklar yönünden takip edilmektedir. Toplum sağlığı için son derece önemli olan aşı ile önlenebilir hastalıklar konusunda bilgilendirmeler yapılmakta, aşılanmamış çocuklar Sağlık Bakanlığı Aşı Programı çerçevesinde aşılanmaları konusunda teşvik edilmektedir. Ayrıca özel aşı programına ihtiyaç duyan hasta grupları için (immünyetmezlikli hastalar, malignite nedeniyle kemoterapi alan hastalar, kemik iliği nakli olan hastalar, splenektomili hastalar gibi) aşı takvimleri oluşturulmakta ve takipleri yapılmaktadır. Ayrıca hastanenin farklı tıbbi bölümlerinde yatan çocuk hastaların gelişen komplike enfeksiyon hastalıklarına da konsultasyon hizmeti verilmektedir. Özellikle yanık ünitesinde yatan ve enfeksiyon gelişen hastalar günlük olarak takip edilmektedir.

Çocuk Enfeksiyon Kliniği tarafından başlıca takip edilen hastalık grupları arasında şunlar sayılabilir;
• 
Komplike üst ve alt solunum yolu enfeksiyonları
• Santral sinir sistemi enfeksiyonları (Menenjit, ensefalit, beyin absesi, şant enfeksiyonları gibi)
Akut gastroenteritler
Yara yeri enfeksiyonları
• Konjenital TORCH enfeksiyonları
Tüberküloz
Kan akımı enfeksiyonları
Kemik ve eklem enfeksiyonları (septik artrit, osteomiyelit)
Nedeni bilinmeyen ateş
Sağlık bakımı ilişkili enfeksiyonlar
Metisiline dirençli Staphylococcus aureus (MRSA), karbapenem dirençli gram negatif mikroorganizmalar ile gelişen enfeksiyonlar
Komplike idrar yolu enfeksiyonları
Bruselloz

 Hastanemiz yataklı servis binasının beşinci katında bulunan servisimizde dört tane iki kişilik ve yedi tane tek kişilik oda bulunmaktadır. Tüm odalarımız çift kapılı olup, bütün odalarda oksijen sistemi dahil gerekli olabilecek tüm tıbbi müdahale ekipmanı bulunmaktadır. 


İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları kliniğinde alanında uzman doktor kadrolarından oluşmaktadır. Son teknoloji ile üretilmiş tıbbi cihaz ve ekipmanlar ile hastalarına en iyi hizmeti sunmaktadır.

İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Kliniğinde kaliteli hizmet anlayışı ve güler yüzlü çalışanlanlarıyla hastalara hizmet vermektedir.

Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Polikliniği 08:00-12:00 ve 13:00-17:00 saatleri arasında Poliklinik hizmeti vermektedir. Poliklinik hizmetlerinde hastalara hekim seçme hakkı tanınmıştır.

ALO 182 hattını arayarak İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanlarından ve tarih seçiminden sonra randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Hastalar müracaatlarını; Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları poliklinik sekreterlerine başvurarak ya da Sağlık Bakanlığı 182MHRS (https://mhrs.gov.tr/vatandas/#/) telefon hattını arayıp randevu alarak gerçekleştirebilirler. Yan dal polikliniklerinde MHRS randevu sistemi bulunmamaktadır. Hastalar bu branşlara ait müracaatlarını; ilgili poliklinik sekreterlerine başvurarak yapabilirler.

Müracaatlar, mutlaka hastaya ait kimlik bilgilerinin yer aldığı resmi ve resimli belge ile yapılmalıdır.
Hasta, “Hekim Seçme Hakkına” sahiptir. Hekim Aylık Çalışma Listeleri, tüm polikliniklerde ve ilgili web sayfasında bulunmaktadır.

Kuruma başvuran hastalara hizmete erişimi kolaylaştırmak amacıyla görevlendiril­miş Karşılama, Danışma ve Yönlendirme Personelleri yardımcı olmaktadır.


İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Polikliniği İletişim Bilgileri & Adres


🏥Adres:

D-100 Güney Yanyol No:47 Cevizli Mevkii 34865 Kartal / İSTANBUL


☎️ İletişim:

0.216 441 39 00 / 0.216 458 50 00


📧 E-Posta
:

Bir önceki yazımız olan İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi Çocuk Gastroenteroloji Doktorları başlıklı makalemizde İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi Çocuk Gastroenteroloji Doktorları, İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi Çocuk Gastroenteroloji Polikliniği Doktor Kadrosu ve İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi Çocuk Gastroenteroloji Polikliniği Hakkında hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir