Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi
Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi

Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Doktorları

Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Doktorları

Güncellenme Tarihi: 14.10.2023


Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Hakkında Bilmeniz Gerekenler


Kulak Burun Boğaz (KBB) Hastalıkları, kulak, burun, boğaz, baş ve boyun bölgesindeki hastalıkları tanıyan, tedavi eden ve yöneten bir tıbbi uzmanlık dalıdır. KBB uzmanları, bu alanla ilgili çeşitli hastalıkların teşhisini yapar, konservatif tedaviler uygular veya cerrahi müdahaleler gerçekleştirir.

İşte KBB hastalıklarının bazı örnekleri:

  1. Kulak İltihapları: Orta kulak iltihabı (otitis media), dış kulak iltihabı (otitis externa) gibi kulak enfeksiyonları KBB uzmanlarının ilgilendiği durumlar arasındadır. Kulak ağrısı, işitme kaybı, kulak akıntısı gibi belirtilerle kendini gösterir ve uygun antibiyotik tedavisi veya kulak temizliği gibi müdahaleler gerektirebilir.
  2. Sinüzit: Burun sinüslerinin iltihaplanması sonucu oluşan bir durumdur. Sinüzit, burun tıkanıklığı, yüz ağrısı, burun akıntısı gibi semptomlarla kendini gösterir. KBB uzmanları, sinüzitin teşhisi için fizik muayene, endoskopik görüntüleme ve gerektiğinde görüntüleme testleri kullanır ve tedavi planını oluşturur.
  3. Horlama ve Uyku Apnesi: Horlama ve uyku apnesi, uyku sırasında solunumun tekrarlayan durması veya azalmasıyla karakterizedir. KBB uzmanları, uyku testleri, endoskopik değerlendirme ve diğer yöntemlerle bu durumları değerlendirir ve uygun tedavi seçeneklerini sunar.
  4. Bademcik ve Geniz Eti Sorunları: Bademcik ve geniz eti (adenoid) büyümesi, sık enfeksiyonlara neden olabilir ve solunum problemlerine yol açabilir. KBB uzmanları, bademcik iltihapları ve geniz eti büyümesi durumunda cerrahi müdahaleleri gerçekleştirir.
  5. İşitme Kaybı: İşitme kaybı, kulakta yapısal sorunlar, işitme siniri problemleri veya yaşa bağlı olarak ortaya çıkabilir. KBB uzmanları, işitme kaybının nedenini belirlemek için odyolojik testler yapar ve uygun tedavi seçeneklerini önerir.
  6. Boyun Kitleleri: Boyun bölgesindeki şişlikler veya kitleler, KBB uzmanlarının değerlendirdiği durumlardır. Boyun kitleleri, lenf nodu enfeksiyonları, tiroit nodülleri veya kanser gibi çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir.

KBB hastalıkları genellikle fizik muayene, endoskopik inceleme, laboratuvar testleri ve görüntüleme yöntemleriyle teşhis edilir. Tedavi seçenekleri arasında ilaç tedavisi, cerrahi müdahaleler, alerji yönetimi ve rehabilitasyon programları yer alabilir. KBB uzmanları, hastaların kulak, burun ve boğaz sağlığını değerlendirir, hastalıkların erken teşhisini yapar ve uygun tedavi yöntemlerini uygular.


Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Polikliniği Hakkında

KULAK BURUN BOĞAZ HASTALIKLARI KLİNİĞİ 

Kliniğimizde 1 Profesör, 2 Doçent, 4 Uzman Hekim,4 Asistan Hekim 1 Odyolog, 8 Odyometrist, 1 Dil Konuşma Terapisti, 9 servis Hemşiresi, 2 Sağlık Memuru, 6 ameliyathane Hemşiresi, 3 ameliyathane personeli ve 5 Tıbbi Sekreter görev yapmaktadır. Kliniğimizin yataklı servisi B blok 5. kattaki 2 adet servis kanadı ve 30 yataktan oluşmaktadır. Kliniğimizdeki tüm odalarımızda banyo, tuvalet, mini buzdolabı, refakatçi koltuğu, televizyon, kıyafet ve eşya dolabı bulunmaktadır.

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları polikliniklerimiz hastanemiz A-Z katında bulunmaktadır. Bu polikliniklerde hafta içi her gün hem numaratör sıralı hem de MHRS randevulu poliklinik hizmetleri sunulmaktadır. Poliklinik katımızda ayrıca 2 adet Odyometri ünitesi (İşitme testleri), 1 adet Dil-Konuşma terapisi, 1 adet kulak yıkama ünitesi ve ayrıca 1 adet BERA odamız bulunmaktadır. Ayrıca hastanemizdeki acil sağlık hizmeti yürütülmesi kapsamında 7 gün 24 saat olacak şekilde bir icapçı doktorumuz görev yapmaktadır.

Hastanemizde, kliniğimizin kullanımında 3 adet ameliyathane odası bulunmaktadır. Ameliyathanelerimiz modern ekipman ve tıbbi cihazlar ile donatılmış, enfeksiyondan korunma anlamında en üst düzey güvenlik önlemleri ve yapıya sahiptir.

Hastalarımız gereği halinde diğer branşlardan katılan hekimler ile birlikte multidisipliner bir yaklaşım ile preoperatif hazırlıkları tamamlanmakta olup postoperatif rehabilitasyon bakım ve tıbbi işlemler yine ilgili kliniklerle koordineli bir şekilde yapılmaktadır.

Kliniğimizin hedefi hastalarımıza kanıta dayalı tıp eşliğinde en iyi tanı ve tedavileri en iyi şeklide kesintisiz bir şekilde sunmak, ayrıca ülkemiz tıbbına katkıda bulunacak bilimsel çalışma ve projeler yapmaktır.

Klinikte Yapılan Özellikli İşlemler:

Kulak; kulak zarı onarımı, kemikçik zincir onarımı, işitme rekonstrüksiyonu, kronik kulak enfeksiyonu ameliyatları, kepçe kulak düzeltilmesi, kulak travmaları müdahaleleri…

Burun; burun eğriliği ameliyatları, sinüzit ameliyatları, estetik burun ameliyatları, endoskopik sinüs cerrahileri, burun kanamalarına müdahaleler, burun tümörleri ve travmalarına müdahaleler…..,

Boğaz; bademcik ve geniz eti ameliyatları, horlama ve uyku apnesi ameliyatları, ağız ve boğaz tümörleri ameliyatları, dil ve dudak tümörleri tedavileri, boğazda yabancı cisimlere müdahaleler….

Baş-boyun; tükrük bezi ameliyatları, tiroid bezi (guatr) ameliyatları, gırtlak ve yutak tümörleri tedavileri ve ameliyatları, yüz kemikleri ve çene kemikleri travmalarına müdahaleler…..

Tanı ve Tedavisi Yapılan Hastalıklar:

Akut ve kronik kulak enfeksiyonları tedavileri, başdönmesi (vertigo) tanı ve tedavisi,

Kulak ve temporal kemik travmaları tedavisi, yüz felci (fasiyal paralizi) tedavisi,

İşitme kayıpları tanı ve tedavisi, Sinüzit tedavisi ve ameliyatları, burun ve sinüs travmaları tedavisi,

burun ve sinüs tümörleri tanı ve tedavisi, yüz travmaları tedavisi, burun tıkanıklığı tedavisi, burun polibi tedavisi, alerjik rinit tedavisi,

Burun estetik cerrahisi, ağız ve çevresi, dudak tümörleri ve travmaları tedavisi,

Gırtlak-yutak (larenks-farenks) tümörleri tanı ve tedavisi,

Tükrük bezi enfeksyionları, travmaları ve tümörlerinin tedavisi ve ameliyatları,

Tiroid ve paratiroid bezi hastalıkları cerrahi tedavisi,

Ses kısıklığı ve bozukluklarına yaklaşım ve tedaviler, boyunda kitle tanı ve tedavisi,

Geniz eti ve bademcik hastalıkları ve cerrahisi,

Uyku apnesi ve horlama tanı ve tedavisi ve ameliyatları,

Ağız, boğaz, kulak ve burun bölgesi yabancı cisimlere müdahale,

Burun kanaması (epistaksis) tedavisi gibi ve daha birçok hastalığın tanı ve tedavisi kliniğimizde başarıyla yapılabilmektedir.   

Bölüme Bağlı Üniteler:

Odyometri ve BERA testi (İşitme testi) ünitesi

Dil-Konuşma bozuklukları terapi ünitesi

Yenidoğan işitme taraması programı ünitesi

Kulak yıkama ünitesi


Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları kliniğinde alanında uzman doktor kadrolarından oluşmaktadır. Son teknoloji ile üretilmiş tıbbi cihaz ve ekipmanlar ile hastalarına en iyi hizmeti sunmaktadır.

Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Kliniğinde kaliteli hizmet anlayışı ve güler yüzlü çalışanlanlarıyla hastalara hizmet vermektedir.

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Polikliniği 08:00-12:00 ve 13:00-17:00 saatleri arasında Poliklinik hizmeti vermektedir. Poliklinik hizmetlerinde hastalara hekim seçme hakkı tanınmıştır.

ALO 182 hattını arayarak Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanlarından ve tarih seçiminden sonra randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Hastalar müracaatlarını; Kulak Burun Boğaz Hastalıkları poliklinik sekreterlerine başvurarak ya da Sağlık Bakanlığı 182MHRS (https://mhrs.gov.tr/vatandas/#/) telefon hattını arayıp randevu alarak gerçekleştirebilirler. Yan dal polikliniklerinde MHRS randevu sistemi bulunmamaktadır. Hastalar bu branşlara ait müracaatlarını; ilgili poliklinik sekreterlerine başvurarak yapabilirler.

Müracaatlar, mutlaka hastaya ait kimlik bilgilerinin yer aldığı resmi ve resimli belge ile yapılmalıdır.
Hasta, “Hekim Seçme Hakkına” sahiptir. Hekim Aylık Çalışma Listeleri, tüm polikliniklerde ve ilgili web sayfasında bulunmaktadır.

Kuruma başvuran hastalara hizmete erişimi kolaylaştırmak amacıyla görevlendiril­miş Karşılama, Danışma ve Yönlendirme Personelleri yardımcı olmaktadır.


Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Polikliniği İletişim Bilgileri & Adres


🏥Adres:

Ulukent Mahallesi (Doğukent Depo Mevkii) Onbaşı Sokak No: 99 Elazığ / Merkez


☎️ İletişim:

0424 606 60 00 – 0424 2380032- 04242381136 Fax:0424 212 14 61


📧 E-Posta
:

[email protected]

Bir önceki yazımız olan Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Doktorları başlıklı makalemizde Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Doktorları, Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Polikliniği Doktor Kadrosu ve Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Polikliniği Hakkında hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir