Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi
Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi

Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi Cildiye(Dermatoloji) Doktorları

Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi Cildiye(Dermatoloji) Doktorları

Güncellenme Tarihi: 04.12.2023


Cildiye(Dermatoloji) Hastalıkları Hakkında Bilmeniz Gerekenler


Dermatoloji, cilt, saç, tırnaklar ve mukoza membranları gibi deriyle ilgili hastalıkların teşhis, tedavi ve önlenmesiyle ilgilenen tıbbi bir uzmanlık dalıdır. Dermatologlar, çeşitli cilt hastalıklarını tanımlar, tedavi eder ve yönetir. İşte bazı yaygın cilt hastalıkları hakkında genel bir bilgi:

  1. Akne: Akne, genellikle ergenlik döneminde ortaya çıkan ciltte yağlı ve sivilceli lezyonlara neden olan bir rahatsızlıktır. Siyah noktalar, beyaz noktalar, sivilceler ve kistler gibi lezyonlarla karakterizedir. Akne tedavisi, temizleyici ve topikal ilaçlar, oral ilaçlar veya ileri durumlarda lazer tedavisi gibi çeşitli yöntemler içerebilir.
  2. Egzama: Egzama, ciltte kızarıklık, kaşıntı, kuruluk ve kabarcıklarla karakterize edilen bir iltihaplanma durumudur. Atopik dermatit, kontak dermatit, seboreik dermatit gibi farklı türleri vardır. Egzama tedavisi, cilt nemlendiricileri, kortikosteroid kremler, antihistaminikler ve tetikleyici faktörlerden kaçınma gibi yöntemleri içerebilir.
  3. Psoriasis: Psoriasis, hızlı hücre büyümesi sonucu ciltte kızarıklık, kalınlaşma, pullanma ve plaklar oluşturan bir otoimmün hastalıktır. Tedavide topikal kortikosteroidler, fototerapi, immün sistem modülatörleri ve biyolojik ilaçlar kullanılabilir.
  4. Mantar enfeksiyonları: Ciltte veya tırnaklarda mantar enfeksiyonları oluşabilir. Örneğin, tinea corporis (kasık mantarı), tinea pedis (ayak mantarı), tinea cruris (kasık mantarı), tinea versicolor (renkli yama mantarı) gibi farklı tipleri vardır. Mantar enfeksiyonlarının tedavisi genellikle antifungal ilaçlarla yapılır.
  5. Dermatitler: Kontakt dermatit, alerjik reaksiyonlar veya tahriş edici maddelere maruz kalma sonucu ciltte kızarıklık, kaşıntı ve döküntülerle karakterizedir. İyileşme için tetikleyici maddenin ortadan kaldırılması ve topikal kortikosteroidler veya immün sistem modülatörleri kullanılabilir.

Bu sadece birkaç örnek olup dermatoloji alanında birçok farklı hastalık bulunmaktadır. Dermatologlar, hastanın durumunu değerlendirir, doğru tanı koyar ve uygun tedavi yöntemlerini önerirler. Erken tanı ve tedavi, cilt hastalıklarının yönetiminde önemlidir ve cilt sağlığını korumak için düzenli dermatolojik kontroller önerilir.


Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi Cildiye(Dermatoloji) Polikliniği Hakkında

Kliniğimizde 1 profesör, 1 doçent ve 6 uzman hekim,5 Asistan hekim, 2 poliklinik hemşiresi ve 4 tıbbi sekreter görev yapmaktadır.

Deri ve Zührevi Hastalıklar (Dermatoloi) polikliniğimiz hastanemiz C Blok Zemin katta bulunmaktadır. Bu polikliniklerde hafta içi hergün kiosklardan ve sekreter kayıt masalarından sıra alarak veya 182 MHRS sisteminden randevu alarak muayene olunabilir.

Deri ve Zührevi Hastalıklar (Dermatoloji) polikliniğimizde kanıta dayalı tıp eşliğinde tüm dermatolojik hastalıkların tanı ve tedavisi yapılabilmektedir.

Kliniğe Bağlı Üniteler:

Poliklinikler: Zemin kat C Blokta yer alan üniteler

– Her dermatoloji poliklinik odasında yer alan Dermatoskop cihazı ile benign ve malign lezyonların tanı ve takibi yapılabilmektedir.

– Her dermatoloji poliklinik odasında yer alan Wood Işığı aleti ile bazı enfeksiyon hastalıkları ile pigmentasyon bozukluklarının tanısı ve takibi yapılabilmektedir.

– Her dermatoloji polikliniğinde yer alan Kriyoterapi cihazı ile et beni, siğil, seboreik kreatoz, solar lentigo gibi benign lezyonlar ile aktinik keratoz, bowen hastalığı, BCC, SCC, lentigo maligna gibi premalign ve malign lezyonlara müdahale yapılabilmektedir. 

Dermatoloji Müdahale Odası:

– Shave biyopsi, punch biyopsi, insizyonel ve eksizyonel biyopsi teknikleri ile deri lezyonlarının tanı ve tedavisine katkı sağlanabilmektedir.

– Deri prick testi; allerji hastalarının tanısında kullanılabilmektedir.

– Elektrokoter Cihazı ile siğil, et beni, seboreik keratoz, nasır, piyojenik granülom gibi birçok deri hastalığının tedavisine katkı sağlanmaktadır.

Fototerapi Ünitesi:

Kabin tipi kombine UVA+Darband UVB cihazı ile psoriazis, vitiligo, mikozis fungoides gibi birçok dermatolojik hastalığın tedavisi yapılabilmektedir.

El-Ayak UVA cihazı da bazı hastalıkların el ve ayak lezyonlarında tercih edilebilmektedir.

Lazerler:

Pulse Dye Lazer cihazı ile vasküler lezyonlarda oldukça etkili sonuçlar elde edilebilmektedir.

Q-Switch Nd: YAG lazer cihazı da bazı cilt lekelerinde tercih edilebilmektedir.

Excimer UV-light lazer cihazı da vitiligo ve psoriazis gibi bazı hastalıklarda kullanılabilmektedir.


Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi Cildiye(Dermatoloji) kliniğinde alanında uzman doktor kadrolarından oluşmaktadır. Son teknoloji ile üretilmiş tıbbi cihaz ve ekipmanlar ile hastalarına en iyi hizmeti sunmaktadır.

Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi Cildiye(Dermatoloji) Kliniğinde kaliteli hizmet anlayışı ve güler yüzlü çalışanlanlarıyla hastalara hizmet vermektedir.

Cildiye(Dermatoloji) Polikliniği 08:00-12:00 ve 13:00-17:00 saatleri arasında Poliklinik hizmeti vermektedir. Poliklinik hizmetlerinde hastalara hekim seçme hakkı tanınmıştır.

ALO 182 hattını arayarak Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi Cildiye(Dermatoloji) Uzmanlarından ve tarih seçiminden sonra randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Hastalar müracaatlarını; Cildiye(Dermatoloji) poliklinik sekreterlerine başvurarak ya da Sağlık Bakanlığı 182MHRS (https://mhrs.gov.tr/vatandas/#/) telefon hattını arayıp randevu alarak gerçekleştirebilirler. Yan dal polikliniklerinde MHRS randevu sistemi bulunmamaktadır. Hastalar bu branşlara ait müracaatlarını; ilgili poliklinik sekreterlerine başvurarak yapabilirler.

Müracaatlar, mutlaka hastaya ait kimlik bilgilerinin yer aldığı resmi ve resimli belge ile yapılmalıdır.
Hasta, “Hekim Seçme Hakkına” sahiptir. Hekim Aylık Çalışma Listeleri, tüm polikliniklerde ve ilgili web sayfasında bulunmaktadır.

Kuruma başvuran hastalara hizmete erişimi kolaylaştırmak amacıyla görevlendiril­miş Karşılama, Danışma ve Yönlendirme Personelleri yardımcı olmaktadır.


Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi Cildiye(Dermatoloji) Polikliniği İletişim Bilgileri & Adres


🏥Adres:

Ulukent Mahallesi (Doğukent Depo Mevkii) Onbaşı Sokak No: 99 Elazığ / Merkez


☎️ İletişim:

0424 606 60 00 – 0424 2380032- 04242381136 Fax:0424 212 14 61


📧 E-Posta
:

[email protected]

Bir önceki yazımız olan Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Doktorları başlıklı makalemizde Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Doktorları, Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Polikliniği Doktor Kadrosu ve Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Polikliniği Hakkında hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir