Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi

Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Romatoloji Doktorları

Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Romatoloji Doktorları


Romatoloji Hastalıkları Hakkında Bilmeniz Gerekenler


Romatoloji, eklem, kas, kemik, bağ dokusu ve bağışıklık sistemiyle ilgili hastalıkları tanıyan ve tedavi eden bir tıbbi uzmanlık alanıdır. Romatoloji hastalıkları genellikle kronik, sistemik ve iltihabi özellik gösterir. Bu hastalıklar genellikle eklem ağrısı, sertlik, şişlik, yorgunluk ve genel olarak yaşam kalitesini etkileyen semptomlarla kendini gösterir.

İşte romatoloji hastalıklarının bazı örnekleri:

  1. Romatoid Artrit: Romatoid artrit, otoimmün bir hastalıktır ve genellikle el, ayak ve eklem bölgelerinde simetrik olarak eklem iltihabına neden olur. Eklem şişmesi, ağrı, sertlik ve fonksiyon kaybı gibi semptomlara yol açabilir.
  2. Osteoartrit: Osteoartrit, eklem kıkırdağının yıpranması ve dejenerasyonuyla karakterize olan bir hastalıktır. Yaşlanma, eklem yaralanmaları, obezite gibi faktörler osteoartrit riskini artırabilir. Ağrı, hareket kısıtlılığı ve eklemde sertlik gibi semptomlara neden olur.
  3. Lupus: Sistemik lupus eritematozus (SLE), otoimmün bir hastalıktır ve vücudun kendi dokularına karşı bağışıklık sistemi yanıtı oluşturur. Lupus, eklem ağrısı, deri döküntüleri, yorgunluk, ateş, böbrek sorunları ve diğer birçok sistemik semptomlarla kendini gösterebilir.
  4. Ankilozan Spondilit: Ankilozan spondilit, omurgayı ve bazen diğer büyük eklemleri etkileyen kronik bir iltihabi bir eklem hastalığıdır. Bel ağrısı, sırt sertliği, sabah tutukluğu ve ilerleyici omurga hareket kısıtlılığı gibi semptomlara yol açabilir.
  5. Gut Hastalığı: Gut hastalığı, vücutta ürik asit birikmesi sonucu eklem iltihabına neden olan bir metabolik bozukluktur. Genellikle büyük ayak parmak eklemi etkilenir ve şiddetli ağrı, şişlik ve kızarıklığa yol açar.
  6. Skleroderma: Skleroderma, bağ dokusunda sertleşme ve kalınlaşma ile karakterize olan otoimmün bir hastalıktır. Cilt, kan damarları, iç organlar ve bağ dokusunu etkileyebilir. Cilt sertleşmesi, mide yanması, yemek borusu problemleri, el ve ayak parmaklarındaki Raynaud fenomeni gibi semptomlara neden olabilir.

Bu sadece bazı romatoloji hastalıklarının örnekleridir ve romatoloji alanı daha geniş bir yelpazede hastalıkları kapsar. Romatoloji uzmanları, hastanın semptomları, fizik muayene bulguları, laboratuvar testleri ve görüntüleme yöntemleri gibi verileri değerlendirerek doğru tanıyı koymak ve uygun tedavi planını oluşturmak için çalışırlar.

Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Romatoloji Polikliniği Hakkında

Kliniğimiz, Türkiye’deki eğitim ve araştırma hastaneleri içerisinde bulunan 4 romatoloji kliniğinden (İç Hasatalıkları-Romatoloji) biri; Şehir hastaneleri içinde ise 2. kliniktir. Romatoloji bölümümüzde, romatolojik hastalıkların tanı ve tedavisine yönelik poliklinik hizmetleri ve klinik çalışmalar gerçekleştirilmektedir. Bölümümüzde iltihaplı eklem hastalıkları (romatoid artrit), ankilozan spondilit, sedef romatizması (psöriatik artrit), sistemik lupus eritematosus, skleroderma, inflamatuar kas hastalıkları, Sjögren sendromu, damar iltihapları (vaskülitler), Behçet hastalığı, Ailesel Akdeniz Ateşi gibi hastalıkların tanı ve tedavisi yapılmaktadır. Poliklinik hizmetleri 4 muayene odasında verilmektedir. Romatolojik hastalıkların tanısında kullanılan laboratuar yöntemleri, eklem ultrasonografi görüntülemesi, gelişmiş ilaç tedavileri ve girişimsel tedaviler güncel gelişmeler ışığında ayaktan ve yataklı servisimizde uygulanmaktadır. Romatoloji kliniğimizde, 1 Profesör doktor, 2 Romatoloji uzmanı ve rotasyoner iç hastalıkları asistan doktorları hizmet vermektedir.


Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Romatoloji kliniğinde alanında uzman doktor kadrolarından oluşmaktadır. Son teknoloji ile üretilmiş tıbbi cihaz ve ekipmanlar ile hastalarına en iyi hizmeti sunmaktadır.

Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Romatoloji Kliniğinde kaliteli hizmet anlayışı ve güler yüzlü çalışanlanlarıyla hastalara hizmet vermektedir.

Romatoloji Polikliniği 08:00-12:00 ve 13:00-17:00 saatleri arasında Poliklinik hizmeti vermektedir. Poliklinik hizmetlerinde hastalara hekim seçme hakkı tanınmıştır.

ALO 182 hattını arayarak Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Romatoloji Uzmanlarından ve tarih seçiminden sonra randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Hastalar müracaatlarını; Romatoloji poliklinik sekreterlerine başvurarak ya da Sağlık Bakanlığı 182MHRS (https://mhrs.gov.tr/vatandas/#/) telefon hattını arayıp randevu alarak gerçekleştirebilirler. Yan dal polikliniklerinde MHRS randevu sistemi bulunmamaktadır. Hastalar bu branşlara ait müracaatlarını; ilgili poliklinik sekreterlerine başvurarak yapabilirler.

Müracaatlar, mutlaka hastaya ait kimlik bilgilerinin yer aldığı resmi ve resimli belge ile yapılmalıdır.
Hasta, “Hekim Seçme Hakkına” sahiptir. Hekim Aylık Çalışma Listeleri, tüm polikliniklerde ve ilgili web sayfasında bulunmaktadır.

Kuruma başvuran hastalara hizmete erişimi kolaylaştırmak amacıyla görevlendiril­miş Karşılama, Danışma ve Yönlendirme Personelleri yardımcı olmaktadır.


Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Romatoloji Polikliniği İletişim Bilgileri & Adres


🏥Adres:

Başakşehir Mahallesi G-434 Caddesi No: 2L Başakşehir / İSTANBUL


☎️ İletişim:

+90 212 909 60 00


📧 E-Posta
:

[email protected]

Bir önceki yazımız olan Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Tıbbi Onkoloji Doktorları başlıklı makalemizde Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Tıbbi Onkoloji Doktorları, Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Tıbbi Onkoloji Polikliniği Doktor Kadrosu ve Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Tıbbi Onkoloji Polikliniği Hakkında hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir