Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi

Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Perinatoloji Doktorları

Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Perinatoloji Doktorları


Perinatoloji Hastalıkları Hakkında Bilmeniz Gerekenler


Perinatoloji, hamilelik, doğum öncesi dönem ve doğum sonrası dönemde anne ve bebeğin sağlığını inceleyen bir tıbbi uzmanlık alanıdır. Bu alan, riskli veya karmaşık gebeliklerle ilgilenir ve anne ve bebeğin sağlığını korumak için önlemler alır. Perinatologlar, yüksek riskli gebelikleri takip eder, teşhis koyar, tedavi planları yapar ve gerekli durumlarda cerrahi müdahaleler gerçekleştirir. İşte perinatoloji hastalıklarının bazı örnekleri:

  1. Gestasyonel Diyabet: Gebelik sırasında ortaya çıkan diyabet durumudur. Perinatologlar, gestasyonel diyabetin takibini yapar, kan şekeri düzeylerini kontrol eder ve uygun tedavi planlarını uygular.
  2. Preeklampsi: Gebeliğin ikinci yarısında ortaya çıkan yüksek kan basıncı ve organ hasarı ile karakterize olan bir durumdur. Perinatologlar, preeklampsiyi tanımlar, anne ve bebeğin sağlığını takip eder ve gerekli durumlarda tedavi planlarını uygular.
  3. İntrauterin Büyüme Kısıtlılığı: Bebeğin rahim içinde normalden daha yavaş büyüdüğü durumdur. Perinatologlar, bebeğin büyüme ve gelişimini izler, uygun tanısal testler yapar ve gerektiğinde tedavi planlarını uygular.
  4. Düşük Amniyotik Sıvı: Rahimdeki amniyotik sıvının normalden az olması durumudur. Perinatologlar, amniyotik sıvı düzeylerini izler, bebeğin sağlığını değerlendirir ve gerekirse tedavi önerir.
  5. Çoğul Gebelikler: İkiz, üçüz veya daha fazla bebek taşıyan gebeliklerdir. Perinatologlar, çoğul gebelikleri takip eder, bebeklerin büyüme ve gelişimini izler ve potansiyel komplikasyonları yönetir.
  6. Doğumsal Anomaliler: Bebeğin doğum öncesi dönemdeki gelişiminde oluşan yapısal bozukluklardır. Perinatologlar, prenatal tarama testleri ve ultrasonografi gibi yöntemlerle doğumsal anomalileri tespit eder, teşhis koyar ve uygun tedavi planlarını yönlendirir.

Perinatoloji, anne ve bebeğin sağlığını korumak, riskleri azaltmak ve komplikasyonları yönetmek için multidisipliner bir yaklaşım gerektiren bir alan olarak önemlidir. Perinatologlar, obstetristler, genetik uzmanları, fetal cerrahlar ve diğer sağlık uzmanlarıyla birlikte çalışarak en iyi sonuçları elde etmek için birlikte çalışırlar.


Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Perinatoloji Polikliniği Hakkında

Tanı ve tedavisi yapılan hastalıklar:
Klinikte tüm yüksek riskli gebeliklerin tanısı ve tedavisi yapılmaktadır.  Örneğin gebelikteki hipertansif hastalıklar, diabet, erken doğum tehdidi, suların erken gelmesi… 
Fetusda hastalıkların (hipotiroid, fetal kardiak aritmi, anemi, enfeksiyon…), yapısal ve kromozomal anomalilerin tanısı ve tedavisi yapılmaktadır
Klinik hangi hastalıklara bakar?     :
Gebe ve fetüs ile ilgili her çeşit hastalık değerlendirilmektedir.

Özellikli İşlemler    :
•11-14 gebelik haftaları arasında ilk trimester down sendromu tarama testi 
•ikinci trimesterde 18-22 gebelik haftaları arasında ayrıntılı ultrasonografi 
•Fetus ve eklerinin anomalisi şüphesi ile refere edilen hastalar değerlendirilmekte ve tanıları kesinleştirilmektedir. 
•Fetusda kromozom ve genetik anomali riski yüksek olduğu durumlarda koryon villus biyopsisi(CVS) ile plasental materyal,  amniosentez(AS) ile amnion sıvısı veya kordosentez göbek kordonundan fetal kan örneği alınabilmektedir. 
•Üç ve üzeri fetusun bulunduğu çoğul gebeliklerde fetal redüksiyon işlemi yapılabilmektedir.

 •Anne karnında fetal anomali tanısı konulan hastalar her çarşamba yapılan multidisipliner konseyde görüşülmektedir. Gerektiğinde ailelere komisyon kararı olarak gebeliklerin terminasyonu seçeneği sunulabilmekte, intrauterin tedaviler ve doğum sonrası tedaviler tartışılmakta, doğumları planlanmaktadır.
•Fetusda kalp hastalıklarının tanısı konulmakta ve perinatoloji-pediatrik kardiyoloji konseyi ile doğum sonrası tedavieri ve ameliyatları planlanabilmektedir. Fetal kardiyak aritmilerde medikal tedaviler yapılmaktadır. 
•İntrauterin tedavi olarak; fetal anemilerde fetusa intrauterin olarak kan transfüzyonu 
•Plevral efüzyonlarda torakoamniyal şant 
•Megasistisde vezikoamniyal şant yapılabilmekte ve
•Bazı hastalıklarda tedavi amacı ile amnion sıvısına ilaçlar verilebilmektedir.
•İkizlerde oluşan bazı durumlarda da intrauterin girişimler (amniyodrenaj, radyofrekans kordon ablasyonu vb.) ile tedaviler yapılabilmektedir. Monokoryonik ikizlerde görülen ikizden ikize kan geçişi oduğu durumlarda yapılan lazer tedavisi için cihaz istemi yapılmış, alınması beklenmektedir
•Plasenta yapışma anomalilerinin olduğu gebelerin ameliyatı yapılabilmektedir ki hastanemiz bu konuda refere merkezdir ve yüksek morbiditesi-mortalitesi olan bu hastaların ameliyatları hastanemizde sık olarak yapılmaktadır. 
•Servikal yetersizliklerde rutin ve acil durumlarda kurtarma serklaj ameliyatları kliniğimiz tarafından yapılmaktadır.

Bölüme Bağlı Üniteler   :
1.Perinatoloji servis
2.Perinatoloji polikliniği
3.Prenatal tanı ve tedavi ünitesi
4.Perinatal genetik ve fetal kardiak konsey


Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Perinatoloji kliniğinde alanında uzman doktor kadrolarından oluşmaktadır. Son teknoloji ile üretilmiş tıbbi cihaz ve ekipmanlar ile hastalarına en iyi hizmeti sunmaktadır.

Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Perinatoloji Kliniğinde kaliteli hizmet anlayışı ve güler yüzlü çalışanlanlarıyla hastalara hizmet vermektedir.

Perinatoloji Polikliniği 08:00-12:00 ve 13:00-17:00 saatleri arasında Poliklinik hizmeti vermektedir. Poliklinik hizmetlerinde hastalara hekim seçme hakkı tanınmıştır.

ALO 182 hattını arayarak Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Perinatoloji Uzmanlarından ve tarih seçiminden sonra randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Hastalar müracaatlarını; Perinatoloji poliklinik sekreterlerine başvurarak ya da Sağlık Bakanlığı 182MHRS (https://mhrs.gov.tr/vatandas/#/) telefon hattını arayıp randevu alarak gerçekleştirebilirler. Yan dal polikliniklerinde MHRS randevu sistemi bulunmamaktadır. Hastalar bu branşlara ait müracaatlarını; ilgili poliklinik sekreterlerine başvurarak yapabilirler.

Müracaatlar, mutlaka hastaya ait kimlik bilgilerinin yer aldığı resmi ve resimli belge ile yapılmalıdır.
Hasta, “Hekim Seçme Hakkına” sahiptir. Hekim Aylık Çalışma Listeleri, tüm polikliniklerde ve ilgili web sayfasında bulunmaktadır.

Kuruma başvuran hastalara hizmete erişimi kolaylaştırmak amacıyla görevlendiril­miş Karşılama, Danışma ve Yönlendirme Personelleri yardımcı olmaktadır.


Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Perinatoloji Polikliniği İletişim Bilgileri & Adres


🏥Adres:

Başakşehir Mahallesi G-434 Caddesi No: 2L Başakşehir / İSTANBUL


☎️ İletişim:

+90 212 909 60 00


📧 E-Posta
:

[email protected]

Bir önceki yazımız olan Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Doktorları başlıklı makalemizde Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniği Doktor Kadrosu, Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniği Hakkında ve Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniği İletişim Bilgileri & Adres hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir