Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi

Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Doktorları

Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Doktorları


İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Hakkında Bilmeniz Gerekenler


İmmünoloji, vücudun bağışıklık sistemiyle ilgilenen bilim dalıdır. Bağışıklık sistemi, vücudun enfeksiyonlarla savaşması ve hastalıklara karşı korunması için önemli bir rol oynar. İmmünoloji, bağışıklık sistemiyle ilgili yapıları, işlevleri, bozuklukları ve bağışıklık tepkilerini inceler.

Alerji hastalıkları, bağışıklık sisteminin aşırı tepki vermesi sonucunda ortaya çıkan rahatsızlıklardır. Bağışıklık sistemi, normalde zararsız olan maddelere (alerjenler olarak adlandırılır) karşı aşırı duyarlılık geliştirir ve tepki verir. Bu aşırı tepkiler, çeşitli semptomlara yol açabilir. En yaygın alerjik hastalıklar arasında besin alerjileri, solunum yolu alerjileri (örneğin astım, saman nezlesi), deri alerjileri (örneğin egzama, ürtiker) ve ilaç alerjileri bulunur.

İmmünoloji ve alerji hastalıklarıyla ilgilenen doktorlar, alerji teşhisi, tedavisi ve yönetimi konularında uzmandırlar. Bazı yaygın immünoloji ve alerji hastalıklarıyla ilgili terimler ve konular şunlardır:

  1. Alerjen: Bağışıklık sisteminin aşırı tepki verdiği madde veya faktördür. Örnek olarak, polenler, ev tozu akarı, besinler, ilaçlar ve böcek sokmaları alerjenlere örnek olarak verilebilir.
  2. Alerji testleri: Alerji tanısı koymak için kullanılan çeşitli testler vardır. Cilt testleri ve kan testleri (RAST veya ImmunoCAP gibi) en yaygın kullanılan yöntemlerdir. Bu testler, kişinin hangi alerjenlere karşı duyarlı olduğunu belirlemeye yardımcı olabilir.
  3. Alerji semptomları: Alerjik reaksiyonlar, solunum yolu semptomları (hapşırma, burun akıntısı, öksürük), deri semptomları (kaşıntı, kızarıklık, döküntü), göz semptomları (kızarıklık, sulanma) ve sindirim sistemi semptomları (karın ağrısı, ishal) gibi çeşitli şekillerde ortaya çıkabilir.
  4. Antihistaminikler: Alerji semptomlarını hafifletmek için kullanılan ilaçlardır. Histamin adı verilen kimyasalın etkisini bloke ederek alerji semptomlarını azaltırlar.
  5. İmmünoterapi: Alerji tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Aşama aşama alerjenlere maruz kalmayı içeren bir tedavi sürecidir. Amacı, bağışıklık sisteminin aşırı tepkisini azaltmak ve alerji semptomlarını kontrol altına almaktır.

Bu bilgiler, genel bir bakış sağlamak için tasarlanmıştır. Eğer immünoloji veya alerji hastalıklarıyla ilgili bir sorununuz varsa, bir immünolog veya alerji uzmanına başvurmanız önemlidir.


Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Polikliniği Hakkında

Bölüm Hakkında Genel Bilgi    :
Alerjik/immünolojik hastalıklar toplumda giderek artan sıklıkla gözlenmektedir. Allerjik hastalıklar yaklaşık olarak toplumun %20’sini etkilemektedir. Günlük yaşamımızda sıklıkla allerji kelimesini kullanmaktayız. Bilimsel olarak tanımlamak gerekirse alerji, bağışıklık sistemimizin yabancı maddelere karşı verdiği anormal bir yanıttır. Vücudumuz alerjik olduğu maddelere verdiği yanıtlar ya da reaksiyonlar sonucu ortaya çıkan bulgular etkilediği organ sistemine göre farklılıklar gösterebilir. Bulgular çok hafif olabileceği gibi yaşamı tehdit eden anafilaksi gibi ağır da olabilir. 
Alerjen olarak adlandırdığımız yabancı maddeler ile karşılaştığınızda aşağıdaki bulgular ortaya çıkabilir:
Hapşırık
Burun akıntısı, kaşıntı
Öksürük
Hırıltı
Nefes darlığı
Ciltte kaşıntı ve kızarıklık
Yüzde, dudaklarda ve gözde şişlik
Gözlerde kızarıklık ve kaşıntı.
Tansiyon düşüklüğü
Bayılma
Allerjen ile karşılaşma sonrası yukarıdakilere benzer şikayetleri olan hastaların bir allerji ve immünoloji uzmanına başvurmasında fayda vardır.

Tanı ve tedavisi yapılan hastalıklar: Allerji ve immünoloji kliniğinde takip edilen hasta grubunu ağırlıklı aşağıdaki hastalıklar oluşturmaktadır;
 Astım  Alerjik rinit (alerjik nezle)/ alerjik sinüzit  Alerjik konjonktivit (göz alerjisi)  İmmün yetmezlikler  İlaç alerjileri  Gıda alerjileri  Böcek alerjileri (arı alerjisi gibi)  Kronik öksürük  Dermatit (egzemalar)  Ürtiker/anjioödem (kurdeşen)

Özellikli İşlemler    : İlaç ve besin yükleme testleri, immünoterapi (allerji aşısı), solunumsal ve gıda allerjilerine yönelik deri ve kan testleri, ilaç desensitizasyonları (ilaç duyarsızlaştırma), intravenöz immünoglobülin uygulamaları (damardan antikor verilmesi)

Bölüme Bağlı Üniteler   : İlaç yükleme testi odası, prick testi odası, intravenöz immünoglobülin uygulama odası


Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları kliniğinde alanında uzman doktor kadrolarından oluşmaktadır. Son teknoloji ile üretilmiş tıbbi cihaz ve ekipmanlar ile hastalarına en iyi hizmeti sunmaktadır.

Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Kliniğinde kaliteli hizmet anlayışı ve güler yüzlü çalışanlanlarıyla hastalara hizmet vermektedir.

İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Polikliniği 08:00-12:00 ve 13:00-17:00 saatleri arasında Poliklinik hizmeti vermektedir. Poliklinik hizmetlerinde hastalara hekim seçme hakkı tanınmıştır.

ALO 182 hattını arayarak Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanlarından ve tarih seçiminden sonra randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Hastalar müracaatlarını; İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları poliklinik sekreterlerine başvurarak ya da Sağlık Bakanlığı 182MHRS (https://mhrs.gov.tr/vatandas/#/) telefon hattını arayıp randevu alarak gerçekleştirebilirler. Yan dal polikliniklerinde MHRS randevu sistemi bulunmamaktadır. Hastalar bu branşlara ait müracaatlarını; ilgili poliklinik sekreterlerine başvurarak yapabilirler.

Müracaatlar, mutlaka hastaya ait kimlik bilgilerinin yer aldığı resmi ve resimli belge ile yapılmalıdır.
Hasta, “Hekim Seçme Hakkına” sahiptir. Hekim Aylık Çalışma Listeleri, tüm polikliniklerde ve ilgili web sayfasında bulunmaktadır.

Kuruma başvuran hastalara hizmete erişimi kolaylaştırmak amacıyla görevlendiril­miş Karşılama, Danışma ve Yönlendirme Personelleri yardımcı olmaktadır.


Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Polikliniği İletişim Bilgileri & Adres


🏥Adres:

Başakşehir Mahallesi G-434 Caddesi No: 2L Başakşehir / İSTANBUL


☎️ İletişim:

+90 212 909 60 00


📧 E-Posta
:

[email protected]

Bir önceki yazımız olan Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Dahiliye(İç Hastalıkları) Doktorları başlıklı makalemizde Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Dahiliye(İç Hastalıkları) Doktorları, Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Dahiliye(İç Hastalıkları) Polikliniği Doktor Kadrosu ve Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Dahiliye(İç Hastalıkları) Polikliniği Hakkında hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir