Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi

Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Doktorları

Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Doktorları


Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Hakkında Bilmeniz Gerekenler


Çocuk enfeksiyon hastalıkları, çocuklarda görülen enfeksiyonlara neden olan mikroorganizmaların (virüsler, bakteriler, mantarlar, parazitler) sebep olduğu hastalıkları içeren bir tıbbi uzmanlık dalıdır. Çocuk enfeksiyon hastalıkları uzmanları, çocuklarda enfeksiyonların teşhisini yapar, tedavi eder ve enfeksiyonların önlenmesi ve kontrolü için önlemler alır. İşte çocuk enfeksiyon hastalıkları hakkında daha fazla bilgi:

  1. İnfluenza (Grip): Grip, çocuklarda sık görülen bir enfeksiyon hastalığıdır. Çocuk enfeksiyon hastalıkları uzmanları, grip virüsünün neden olduğu semptomları değerlendirir, teşhis koyar ve uygun tedavi yöntemlerini önerir. Ayrıca, grip aşısı gibi önleyici önlemleri de önerirler.
  2. Solunum Yolu Enfeksiyonları: Çocuklar solunum yolu enfeksiyonlarına (örneğin, üst solunum yolu enfeksiyonları, bronşit, pnömoni) yatkındır. Çocuk enfeksiyon hastalıkları uzmanları, semptomları değerlendirir, uygun teşhis testlerini yapar ve antibiyotikler veya diğer tedavi yöntemleriyle enfeksiyonu kontrol altına alır.
  3. İdrar Yolu Enfeksiyonları: İdrar yolu enfeksiyonları, çocuklarda sık görülen enfeksiyonlardır. Çocuk enfeksiyon hastalıkları uzmanları, idrar yolu enfeksiyonlarının semptomlarını değerlendirir, idrar testleri yapar ve uygun antibiyotik tedavisini reçete eder.
  4. Bağırsak Enfeksiyonları: Bağırsak enfeksiyonları, çocuklarda ishal, kusma, karın ağrısı gibi semptomlara neden olabilir. Çocuk enfeksiyon hastalıkları uzmanları, bağırsak enfeksiyonlarının etkenini belirler, semptomları kontrol altına alır ve hidrasyonun sağlanması gibi destekleyici tedaviler uygular.
  5. Çocuklarda İmmünizasyon: Çocuk enfeksiyon hastalıkları uzmanları, çocukların yaşlarına ve sağlık durumlarına göre uygun immünizasyon takvimini belirler. Bu takvimde yer alan aşılar, çocukları birçok enfeksiyon hastalığına karşı korur ve salgınların önlenmesine yardımcı olur.

Çocuk enfeksiyon hastalıkları uzmanları, enfeksiyonların teşhisini yapar, uygun tedavi yöntemlerini önerir ve enfeksiyonların yayılmasını önlemek için hijyen önlemleri konusunda ebeveynlere rehberlik ederler. Ayrıca, araştırmalar yapar, enfeksiyonların epidemiyolojisini takip eder ve sağlık politikalarının geliştirilmesine katkıda bulunurlar.


Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Polikliniği Hakkında

Çocuk enfeksiyon hastalıkları; mikroorganizmalar tarafından çocuklarda meydana gelen hastalıkların tanı, tetkik ve tedavisi üzerine çalışmaktadır.

Tanı ve Tedavisi Yapılan Hastalıklar;

-COVID-19

-konjenital enfeksiyonlar

-çocukluk çağının döküntülü hastalıkları (kızıl, kızamık, kızamıkçık, su çiçeği vb)

-enfeksiyonun neden olduğu ateşli  hastalıklar

-HIV enfeksiyonu

– verem ve alt solunum yolu enfeksiyonları,

-idrar yolu enfeksiyonu

-viral, bakteriyel ve paraziter enfeksiyonlar

-santral sinir sistemi enfeksiyonları

-sağlık bakımı ilişkili enfeksiyonlar

-bağışıklık baskılayıcı tedavi alan ya da bağışıklık yetersizliği olan hastalarda gelişen fırstaçı enfeksiyonlar

Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Kliniği Hangi Hastalıklara Bakar?

-COVID-19

-konjenital enfeksiyonlar

-çocukluk çağının döküntülü hastalıkları (kızıl, kızamık, kızamıkçık, su çiçeği vb)

-enfeksiyonun neden olduğu ateşli  hastalıklar

-HIV enfeksiyonu

– verem ve alt solunum yolu enfeksiyonları,

-idrar yolu enfeksiyonu

-viral, bakteriyel ve paraziter enfeksiyonlar

-santral sinir sistemi enfeksiyonları

-sağlık bakımı ilişkili enfeksiyonlar

-bağışıklık baskılayıcı tedavi alan ya da bağışıklık yetersizliği olan hastalarda gelişen fırstaçı enfeksiyonlar

Özellikli işlemler:

Tanısal amaçlı menenjit tanısı açısından lomber ponksiyon, tüberküloz tanısı açısından açlık mide suyu alınması gibi özellikli işlemler gereken hastalarda yapılabilmektedir.

Bölüme Bağlı Üniteler:

Zemin kat A8 poliklinikleri içinde olan çocuk enfeksiyon hastalıkları polikliniği ve A blok 12. katta çocuk enfeksiyon hastalıkları servisi ile hizmet vermektedir.

Nasıl muayene olurum?

Çocuk enfeksiyon hastalıkları polikliniği yandal polikliniği olması nedeniyle, ancak  çocuk sağlığı ve hastalıkları doktoru muayenesi sonrasında çocuk doktorunuz çocuk enfeksiyon hastalıkları polikliniğinde muayene olmanızı gerekli gördüğünde hastanız için YEŞİL ALAN kaydı oluşturur. Çocuk enfeksiyon hastalıkları için yeşil alan kaydı açılan hastalar MHRS sisteminden çocuk enfeksiyon hastalıklarına  muayene randevusu oluşturabilirler.


Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları kliniğinde alanında uzman doktor kadrolarından oluşmaktadır. Son teknoloji ile üretilmiş tıbbi cihaz ve ekipmanlar ile hastalarına en iyi hizmeti sunmaktadır.

Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Kliniğinde kaliteli hizmet anlayışı ve güler yüzlü çalışanlanlarıyla hastalara hizmet vermektedir.

Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Polikliniği 08:00-12:00 ve 13:00-17:00 saatleri arasında Poliklinik hizmeti vermektedir. Poliklinik hizmetlerinde hastalara hekim seçme hakkı tanınmıştır.

ALO 182 hattını arayarak Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanlarından ve tarih seçiminden sonra randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Hastalar müracaatlarını; Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları poliklinik sekreterlerine başvurarak ya da Sağlık Bakanlığı 182MHRS (https://mhrs.gov.tr/vatandas/#/) telefon hattını arayıp randevu alarak gerçekleştirebilirler. Yan dal polikliniklerinde MHRS randevu sistemi bulunmamaktadır. Hastalar bu branşlara ait müracaatlarını; ilgili poliklinik sekreterlerine başvurarak yapabilirler.

Müracaatlar, mutlaka hastaya ait kimlik bilgilerinin yer aldığı resmi ve resimli belge ile yapılmalıdır.
Hasta, “Hekim Seçme Hakkına” sahiptir. Hekim Aylık Çalışma Listeleri, tüm polikliniklerde ve ilgili web sayfasında bulunmaktadır.

Kuruma başvuran hastalara hizmete erişimi kolaylaştırmak amacıyla görevlendiril­miş Karşılama, Danışma ve Yönlendirme Personelleri yardımcı olmaktadır.


Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Polikliniği İletişim Bilgileri & Adres


🏥Adres:

Başakşehir Mahallesi G-434 Caddesi No: 2L Başakşehir / İSTANBUL


☎️ İletişim:

+90 212 909 60 00


📧 E-Posta
:

[email protected]

Bir önceki yazımız olan Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Doktorları başlıklı makalemizde Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Doktorları, Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Polikliniği Doktor Kadrosu ve Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Polikliniği Hakkında hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir