Ankara Etlik Şehir Hastanesi
Ankara Etlik Şehir Hastanesi

Ankara Etlik Şehir Hastanesi Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Doktorları

Ankara Etlik Şehir Hastanesi Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Doktorları

Güncellenme Tarihi: 23.07.2023


Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Hakkında Bilmeniz Gerekenler


Çocuk immünoloji ve alerji hastalıkları, çocukların bağışıklık sistemiyle ilgili sorunlar ve alerjik reaksiyonlarla ilgilenen bir tıbbi uzmanlık alanıdır. İmmünoloji, vücudun enfeksiyonlara ve hastalıklara karşı bağışıklık tepkilerini inceleyen bilim dalıdır. Alerji ise bağışıklık sisteminin normal olmayan bir şekilde yanıt vererek zararsız maddelere (alerjenlere) aşırı tepki vermesidir. İşte çocuk immünoloji ve alerji hastalıklarıyla ilgili bazı temel bilgiler:

  1. Alerjik Rinit: Alerjik rinit, genellikle polen, ev tozu akarı, hayvan tüyleri gibi alerjenlere maruz kalındığında burun ve gözlerde ortaya çıkan iltihabi bir durumdur. Burun tıkanıklığı, hapşırma, burun akıntısı ve gözlerde kaşıntı gibi belirtilerle kendini gösterir.
  2. Astım: Astım, hava yollarının iltihaplanması sonucu nefes almayı zorlaştıran ve bronşiyal hiperreaktiviteye (hava yollarının aşırı duyarlılığı) bağlı olarak gelişen bir solunum hastalığıdır. Astım atağı sırasında nefes darlığı, öksürük, hırıltılı solunum ve göğüste sıkışma hissi gibi belirtiler ortaya çıkar. Astım genellikle alerjik reaksiyonlara veya çevresel tetikleyicilere yanıt olarak ortaya çıkar.
  3. Besin Alerjileri: Çocuklarda besin alerjileri, yiyeceklerin alerjik reaksiyonlara yol açması durumudur. Örnek olarak süt, yumurta, fındık, deniz ürünleri gibi yiyeceklere karşı alerjik reaksiyonlar gelişebilir. Besin alerjileri, deri döküntüleri, karın ağrısı, kusma, ishal ve bazen ciddi anafilaksi gibi belirtilerle kendini gösterebilir.
  4. İmmün yetmezlikler: İmmün yetmezlikleri, çocuğun bağışıklık sisteminin normal işlevini yerine getirememesi durumudur. Bu durum, doğuştan gelen (primer) veya sonradan edinilen (sekonder) olabilir. İmmün yetmezlikler, sık tekrarlayan enfeksiyonlar, kronik enfeksiyonlar, yetersiz büyüme ve gelişme gibi belirtilerle kendini gösterebilir.
  5. Alerjik Deri Hastalıkları: Atopik dermatit (egzama), kontak dermatit, ürtiker (kurdeşen) gibi alerjik deri hastalıkları çocuklarda sık görülen sorunlardır. Bu hastalıklar ciltte kaşıntı, kızarıklık, kabarcıklar ve döküntülerle kendini gösterir.

Çocuk immünoloji ve alerji hastalıklarının teşhisi genellikle detaylı bir hasta öyküsü, fizik muayene ve bazı laboratuvar testleriyle konulur. Tedavi ise hastalığın türüne ve şiddetine bağlı olarak değişir. Tedavi seçenekleri arasında alerjenlerden kaçınma, ilaç tedavisi, immünoterapi (aşılar) ve yaşam tarzı değişiklikleri yer alabilir.

Çocuğunuzda immünoloji veya alerji sorunları olduğunu düşünüyorsanız, bir çocuk immünolog veya alerji uzmanına başvurmanız önemlidir. Bu uzmanlar, doğru teşhis koyacak, uygun tedavi planını oluşturacak ve alerjenlere karşı önlemler hakkında size rehberlik edecektir.


Ankara Etlik Şehir Hastanesi Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Polikliniği Hakkında

Çocuk İmmünolojisi ve Alerji Hastalıkları Kliniği hastanemizin hizmete açılması ile birlikte Tıpta Uzmanlık Kurulu onayı ile kurulmuştur. Kliniğimizde çocukluk çağının alerjik hastalıkları ve primer immün yetmezlik hastalarının tanı, tedavi ve izlemi gerçekleştirilmektedir. Yüksek standartta sağlık hizmeti sunumuna uygun olarak tasarlanmış,  gelişmiş teknolojik tanı ve tedavi araçları ile donatılmış olan hastanemize başvuran hastalarımıza poliklinik hizmetlerimiz Çocuk Hastanesi kulesinin B1 katında yer alan bölümde verilmektedir.

Kliniğimizde çocukluk çağı alerjik hastalıkları ve primer immün yetmezlikleri alanında eğitim ve araştırma faaliyetlerimiz de eş zamanlı olarak yürütülmektedir. Çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanlık ve çocuk immünolojisi ve alerjik hastalıkları yandal uzmanlık eğitimleri verilmektedir. Haftalık eğitim saatleri düzenli olarak uygulanarak güncel literatür takip edilmekte ve klinik çalışmalarımız planlanarak literatüre katkı sağlanmaktadır.

Çocuk İmmünolojisi ve Alerji Hastalıkları Kliniğinde bağışıklık ve alerji ile ilgili yakınmaları olan hastaların takipleri düzenli aralıklarla yapılmaktadır. Solunum fonksiyon testleri (reverzibilite, bronş, egzersiz provokasyonu vb. ), alerji testleri (cilt üzerine prik/ yama, cilt içine vs.), besin ve ilaç alerjilerinin kesin tanı ve tedavisinde yeri olan yükleme testleri gerekli görülen her hastaya uygulanmaktadır. Ayrıca tedaviden fayda göreceğini düşündüğümüz besin/polen/arı/ ev tozu akarı alerjisi saptadığımız özellikli hastalarımıza aşı (immünoterapi); ve gerekli klinik tanılı hastalarda biyolojik ajan/immünglobulin tedavisi verilmektedir.

Kliniğimizde Takip Edilen Başlıca Sorunlar;

Uzamış öksürük, hışıltı, astım, saman nezlesi gibi solunumsal

Alerjik/ temasa bağlı egzema, uzamış kurdeşen gibi cilt

Yaşamı tehdit eden önemli bir alerjik acil olan anafilaksi bulguları

Besin/ilaç tüketimi/arı sokması ile ilişkilendirilen cilt ve diğer sistem yakınmalarını içeren reaksiyonlar

Bağışıklık yetmezliğine bağlı olabilecek çok sık hastalanma


Ankara Etlik Şehir Hastanesi Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları kliniğinde alanında uzman doktor kadrolarından oluşmaktadır. Son teknoloji ile üretilmiş tıbbi cihaz ve ekipmanlar ile hastalarına en iyi hizmeti sunmaktadır.

Ankara Etlik Şehir Hastanesi Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Kliniğinde kaliteli hizmet anlayışı ve güler yüzlü çalışanlanlarıyla hastalara hizmet vermektedir.

Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Polikliniği 08:00-12:00 ve 13:00-17:00 saatleri arasında Poliklinik hizmeti vermektedir. Poliklinik hizmetlerinde hastalara hekim seçme hakkı tanınmıştır.

ALO 182 hattını arayarak Ankara Etlik Şehir Hastanesi Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanlarından ve tarih seçiminden sonra randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Hastalar müracaatlarını; Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları poliklinik sekreterlerine başvurarak ya da Sağlık Bakanlığı 182MHRS (https://mhrs.gov.tr/vatandas/#/) telefon hattını arayıp randevu alarak gerçekleştirebilirler. Yan dal polikliniklerinde MHRS randevu sistemi bulunmamaktadır. Hastalar bu branşlara ait müracaatlarını; ilgili poliklinik sekreterlerine başvurarak yapabilirler.

Müracaatlar, mutlaka hastaya ait kimlik bilgilerinin yer aldığı resmi ve resimli belge ile yapılmalıdır.
Hasta, “Hekim Seçme Hakkına” sahiptir. Hekim Aylık Çalışma Listeleri, tüm polikliniklerde ve ilgili web sayfasında bulunmaktadır.

Kuruma başvuran hastalara hizmete erişimi kolaylaştırmak amacıyla görevlendiril­miş Karşılama, Danışma ve Yönlendirme Personelleri yardımcı olmaktadır.


Ankara Etlik Şehir Hastanesi Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Polikliniği İletişim Bilgileri & Adres


🏥Adres:

Varlık Mahallesi, Halil Sezai Erkut Caddesi Yenimahalle / Ankara


☎️ İletişim:

0312 797 00 00


📧 E-Posta
:

[email protected]

Bir önceki yazımız olan Ankara Etlik Şehir Hastanesi Çocuk Kalp ve Damar Cerrahisi Doktorları başlıklı makalemizde Ankara Etlik Şehir Hastanesi Çocuk Kalp ve Damar Cerrahisi Doktorları, Ankara Etlik Şehir Hastanesi Çocuk Kalp ve Damar Cerrahisi Polikliniği Doktor Kadrosu ve Ankara Etlik Şehir Hastanesi Çocuk Kalp ve Damar Cerrahisi Polikliniği Hakkında hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir