Konya Şehir Hastanesi
Konya Şehir Hastanesi

Konya Şehir Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Doktorları

Konya Şehir Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Doktorları

Güncellenme Tarihi: 22.06.2023


Ortopedi ve Travmatoloji Hastalıkları Hakkında Bilmeniz Gerekenler


Ortopedi ve Travmatoloji, kas, kemik, eklem ve bağ dokusuyla ilgili hastalıkları tanıyan, tedavi eden ve rehabilitasyon süreçlerini yöneten bir tıbbi uzmanlık alanıdır. Bu alan, kaza, spor yaralanmaları, kemik kırıkları, eklem sorunları, omurga rahatsızlıkları, kas ve tendon yaralanmaları gibi çeşitli ortopedik ve travmatolojik durumları kapsar.

İşte ortopedi ve travmatoloji hastalıklarının bazı örnekleri:

  1. Kırıklar: Kemiklerin kırılmasıdır. Kırıklar, travmatik yaralanmalar, düşmeler, spor kazaları gibi çeşitli nedenlerle oluşabilir. Kırıklar, kırık parçalarının yerine yerleştirilmesi (reduksiyon) ve sabitlenmesiyle tedavi edilir.
  2. Osteoartrit: Eklem kıkırdağının aşınması ve dejenerasyonuyla karakterize olan bir hastalıktır. Osteoartrit, eklem ağrısı, sertlik, şişlik ve hareket kısıtlılığına yol açar. Tedavi, ağrı yönetimi, fizik tedavi, egzersizler ve cerrahi seçenekleri içerebilir.
  3. Romatoid Artrit: Otoimmün bir hastalık olan romatoid artrit, eklem iltihabına neden olur. Eklem şişmesi, ağrı, sertlik ve fonksiyon kaybı gibi semptomlarla kendini gösterir. Romatoid artritin tedavisi, antiromatizmal ilaçlar, fizik tedavi ve cerrahi müdahaleleri içerebilir.
  4. Omurga Bozuklukları: Skolyoz (omurga eğriliği), bel ağrısı, boyun ağrısı, disk hernisi, omurga kırıkları gibi çeşitli omurga bozuklukları ortopedi ve travmatoloji uzmanları tarafından değerlendirilir ve tedavi edilir. Tedavi yöntemleri arasında korse tedavisi, fizik tedavi, ilaçlar ve cerrahi seçenekler yer alabilir.
  5. Spor Yaralanmaları: Aktif bireylerde sıkça görülen spor yaralanmaları, eklem burkulmaları, kas zorlanmaları, tendon yırtılmaları ve menisküs yaralanmalarını içerir. Tedavi genellikle dinlenme, fizik tedavi, rehabilitasyon ve bazı durumlarda cerrahi müdahaleyi içerebilir.
  6. Kemik Tümörleri: İyi huylu (benign) veya kötü huylu (malign) kemik tümörleri ortopedi ve travmatoloji uzmanları tarafından değerlendirilir. Tedavi seçenekleri tümörün tipine ve evresine bağlı olarak cerrahi çıkarılma, kemoterapi ve radyoterapiyi içerebilir.

Ortopedi ve travmatoloji uzmanları, hastaların fiziksel fonksiyonlarını geri kazanmalarına yardımcı olmak, ağrıyı yönetmek ve hareketliliği artırmak için çeşitli tedavi yöntemlerini kullanırlar. Bu uzmanlar, kapsamlı bir değerlendirme yaparak uygun tanıyı koyar, tedavi planını oluşturur ve hastaların iyileşme sürecini takip eder.


Konya Şehir Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Polikliniği Hakkında

Tanı ve tedavisi yapılan hastalıklar:
Ortopedik Travmalar (genel beden travmalarına bağlı ortopedik yaralanmalar, açık ve kapalı kırıklar), Pediatrik ortopedik hastalıklar (gelişimsel kalça displazisi, pes ekinovarus, nöromuskuler hastalıklara bağlı ortopedik sorunlar, serebral palsi ve spina bifida da karşılaşılan ortopedik sorunlar, tortikolis, ekstremite deformiteleri ve bacak uzunluk eşitsizliği, perthes, osteokondrozlar, çocukluk çağı travmaları), Artroskopik eklem cerrahisi (diz, kalça omuz, dirsek, ayak bileğinin kapalı endoskopik-artroskopik eklem cerrahileri, ön çapraz bağ rüptürü, rotator cuff yaralanması, diz menisküs yırtıkları, eklem içi kıkırdak doku hasarları, bağ yaralanmaları, eklemlerin açısal deformiteleri), Artroplasti (kalça, diz ve omuz eklemi artroplastisi, protez cerrahisi, Protez revizyon cerrahisi), Tümör cerrahisi (yumuşak doku tömörleri, kemik dokusu tümörleri, omurga tümörleri), Deformite cerrahisi (ekstremite uzunluk eşitsizlikleri, kısalık tedavisi, ekstremitenin açısal deformiteleri, kaynamamaya bağlı ekstremite sorunları), Omurga cerrahisi (skolyoz, kifoz, adölosan idiopatik skolyoz, konjenital skolyoz, nöromuskuler skolyoz, spina bifida omurga deformiteleri, sendromlara bağlı nadir görülen omurga deformiteleri, erken başlangıçlı skolyoz, omurga travmaları, vertebra kırıkları, osteoporotik vertebra kırıkları, omurganın sagittal plan deformiteleri, ankilozan spondilite bağlı kifoz, dejeneratif omurga hastalıkları, spinal stenoz, spondilolisthezis, vertebra enfeksiyonlarına bağlı omurga sorunları, pott hastalığının omurga sekelleri), Diabetik alt ekstremite cerrahisi (diğer ilgili branşlar ile birlikte multidispliner karar alınarak uygulanır), El cerrahisi (el yaralanmaları, el ve üst ekstremite rekonstrüktif cerrahileri, replantasyonlar, el ve parmak anomalileri, deformiteleri).


Konya Şehir Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji kliniğinde alanında uzman doktor kadrolarından oluşmaktadır. Son teknoloji ile üretilmiş tıbbi cihaz ve ekipmanlar ile hastalarına en iyi hizmeti sunmaktadır.

Konya Şehir Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğinde kaliteli hizmet anlayışı ve güler yüzlü çalışanlanlarıyla hastalara hizmet vermektedir.

Ortopedi ve Travmatoloji Polikliniği 08:00-12:00 ve 13:00-17:00 saatleri arasında Poliklinik hizmeti vermektedir. Poliklinik hizmetlerinde hastalara hekim seçme hakkı tanınmıştır.

ALO 182 hattını arayarak Konya Şehir Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanlarından ve tarih seçiminden sonra randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Hastalar müracaatlarını; Ortopedi ve Travmatoloji poliklinik sekreterlerine başvurarak ya da Sağlık Bakanlığı 182MHRS (https://mhrs.gov.tr/vatandas/#/) telefon hattını arayıp randevu alarak gerçekleştirebilirler. Yan dal polikliniklerinde MHRS randevu sistemi bulunmamaktadır. Hastalar bu branşlara ait müracaatlarını; ilgili poliklinik sekreterlerine başvurarak yapabilirler.

Müracaatlar, mutlaka hastaya ait kimlik bilgilerinin yer aldığı resmi ve resimli belge ile yapılmalıdır.
Hasta, “Hekim Seçme Hakkına” sahiptir. Hekim Aylık Çalışma Listeleri, tüm polikliniklerde ve ilgili web sayfasında bulunmaktadır.

Kuruma başvuran hastalara hizmete erişimi kolaylaştırmak amacıyla görevlendiril­miş Karşılama, Danışma ve Yönlendirme Personelleri yardımcı olmaktadır.


Konya Şehir Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Polikliniği İletişim Bilgileri & Adres


🏥Adres:

Akabe Mah. Adana Çevre Yolu Cad. No:135 42020 Karatay / KONYA


☎️ İletişim:

0 (332) 310 50 00


📧 E-Posta
:

[email protected]

Bir önceki yazımız olan Konya Şehir Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Doktorları başlıklı makalemizde Konya Şehir Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Doktorları, Konya Şehir Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Polikliniği Doktor Kadrosu ve Konya Şehir Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Polikliniği Hakkında hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir