Konya Şehir Hastanesi
Konya Şehir Hastanesi

Konya Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Doktorları

Konya Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Doktorları

Güncellenme Tarihi: 21.06.2023


Kadın Hastalıkları ve Doğum Hakkında Bilmeniz Gerekenler


Kadın hastalıkları ve doğum (obstetrik ve jinekoloji), kadın üreme sistemi sağlığıyla ilgilenen tıbbi dalıdır. Bu alanda uzmanlaşmış doktorlar, kadınların üreme organlarının sağlığını korumak, tanı koymak ve tedavi etmek, hamilelikleri yönetmek ve doğumları gerçekleştirmek gibi konularla ilgilenirler.

Jinekoloji, kadınların üreme organlarının hastalıklarını teşhis etmek ve tedavi etmekle ilgilenen bir dal olarak tanımlanır. Jinekologlar, adet düzensizlikleri, enfeksiyonlar, miyomlar, yumurtalık kistleri, pelvik ağrı gibi bir dizi jinekolojik sorunla ilgilenirler. Ayrıca jinekologlar, jinekolojik kanserlerin erken teşhis ve tedavisinde önemli bir rol oynarlar.

Obstetrik, hamilelik, doğum ve doğum sonrası dönemle ilgilenen bir tıbbi dal olarak tanımlanır. Obstetristler, gebe kadınların prenatal (gebelik öncesi) bakımını sağlar, gebelik sürecini takip eder, doğumları yönetir ve doğum sonrası bakımı sağlar. Obstetrikçiler, komplikasyonların erken teşhis edilmesi ve müdahale edilmesi gibi önemli bir rol oynarlar ve annenin ve bebeğin sağlığını korumayı amaçlarlar.

Kadın hastalıkları ve doğum alanında yaygın olarak yapılan bazı işlemler ve müdahaleler şunlardır:

  1. Jinekolojik muayene: Jinekologlar, kadınların üreme organlarını (rahim, yumurtalıklar, vajina) incelemek için jinekolojik muayene yaparlar. Bu muayene sırasında, smear testi gibi tarama testleri de yapılabilir.
  2. Ultrasonografi: Ultrasonografi, rahim ve yumurtalıkların görüntülenmesi için kullanılan bir görüntüleme yöntemidir. Gebelik takibi, yumurtalık kistlerinin değerlendirilmesi ve diğer jinekolojik sorunların teşhisi için sıkça kullanılır.
  3. Gebelik takibi: Gebelik sürecinde, anne ve bebeğin sağlığını izlemek için düzenli kontroller yapılır. Bu kontrollerde, ultrasonografi, kan testleri ve fiziksel muayene gibi yöntemler kullanılır.
  4. Doğum yönetimi: Obstetristler, normal doğum, sezaryen doğum veya vakum veya forceps gibi yardımcı doğum tekniklerini kullanarak doğumları yönetirler. Amacı, anne ve bebeğin güvenli bir şekilde doğumu sağlamaktır.
  5. Jinekolojik cerrahi: Jinekolojik sorunların tedavisi için cerrahi müdahale gerekebilir. Rahim fibroidleri, rahim içi polipler, yumurtalık kistleri gibi durumlar cerrahi ile tedavi edilebilir.

Bu bilgiler, genel bir bakış sağlamak için tasarlanmıştır ve kadın hastalıkları ve doğum alanında uzman olan bir doktorun vereceği tıbbi tavsiyelerin yerini tutmaz. Eğer kadın sağlığıyla ilgili bir sorununuz varsa, bir jinekolog veya obstetriste başvurmanız önemlidir.


Konya Şehir Hastanesi Hastalıkları ve Doğum Polikliniği Hakkında


Konya Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum kliniğinde alanında uzman doktor kadrolarından oluşmaktadır. Son teknoloji ile üretilmiş tıbbi cihaz ve ekipmanlar ile hastalarına en iyi hizmeti sunmaktadır.

Konya Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde kaliteli hizmet anlayışı ve güler yüzlü çalışanlanlarıyla hastalara hizmet vermektedir.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniği 08:00-12:00 ve 13:00-17:00 saatleri arasında Poliklinik hizmeti vermektedir. Poliklinik hizmetlerinde hastalara hekim seçme hakkı tanınmıştır.

ALO 182 hattını arayarak Konya Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlarından ve tarih seçiminden sonra randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Hastalar müracaatlarını; Kadın Hastalıkları ve Doğum poliklinik sekreterlerine başvurarak ya da Sağlık Bakanlığı 182MHRS (https://mhrs.gov.tr/vatandas/#/) telefon hattını arayıp randevu alarak gerçekleştirebilirler. Yan dal polikliniklerinde MHRS randevu sistemi bulunmamaktadır. Hastalar bu branşlara ait müracaatlarını; ilgili poliklinik sekreterlerine başvurarak yapabilirler.

Müracaatlar, mutlaka hastaya ait kimlik bilgilerinin yer aldığı resmi ve resimli belge ile yapılmalıdır.
Hasta, “Hekim Seçme Hakkına” sahiptir. Hekim Aylık Çalışma Listeleri, tüm polikliniklerde ve ilgili web sayfasında bulunmaktadır.

Kuruma başvuran hastalara hizmete erişimi kolaylaştırmak amacıyla görevlendiril­miş Karşılama, Danışma ve Yönlendirme Personelleri yardımcı olmaktadır.


Konya Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniği İletişim Bilgileri & Adres


🏥Adres:

Akabe Mah. Adana Çevre Yolu Cad. No:135 42020 Karatay / KONYA


☎️ İletişim:

0 (332) 310 50 00


📧 E-Posta
:

[email protected]

Bir önceki yazımız olan Konya Şehir Hastanesi Göğüs Cerrahisi Doktorları başlıklı makalemizde Konya Şehir Hastanesi Göğüs Cerrahisi Doktorları, Konya Şehir Hastanesi Göğüs Cerrahisi Polikliniği Doktor Kadrosu ve Konya Şehir Hastanesi Göğüs Cerrahisi Polikliniği Hakkında hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir