Kayseri Şehir Hastanesi
Kayseri Şehir Hastanesi

Kayseri Şehir Hastanesi Hematoloji Doktorları

Kayseri Şehir Hastanesi Hematoloji Doktorları

Güncellenme Tarihi: 02.07.2023


Hematoloji Hastalıkları Hakkında Bilmeniz Gerekenler


Hematoloji, kan ve kan hücreleriyle ilgilenen bir tıp dalıdır. Hematoloji uzmanları, kanın üretimi, bileşimi, hastalıkları ve tedavisiyle ilgilenir. Hematoloji hastalıkları, kan hücreleri (kırmızı kan hücreleri, beyaz kan hücreleri ve trombositler), kemik iliği, lenf bezleri ve lenf sistemi gibi yapıları etkileyen çeşitli rahatsızlıkları içerir.

Hematoloji hastalıkları arasında şunlar bulunur:

  1. Anemi: Kırmızı kan hücrelerinin veya hemoglobin seviyelerinin düşük olduğu durumdur. Farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir ve halsizlik, solgunluk, nefes darlığı gibi belirtilere yol açabilir.
  2. Lösemi: Kemik iliğindeki normal kan hücrelerinin yerine kanserli hücrelerin üretildiği bir grup kanser türünü ifade eder. Lösemiler, lösemik hücrelerin hızla üremesi ve normal kan hücrelerinin yerini alması sonucunda kanın normal fonksiyonlarını bozar.
  3. Lenfoma: Lenf bezlerinde veya lenf sisteminde gelişen kanserli tümörlerdir. İki ana tipi vardır: Hodgkin lenfoma ve non-Hodgkin lenfoma. Lenfoma, lenf bezlerinde şişlik, ateş, kilo kaybı ve gece terlemeleri gibi belirtilere yol açabilir.
  4. Hemofili: Kanın normal şekilde pıhtılaşma yeteneğinin eksik veya zayıf olduğu kalıtsal bir hastalıktır. Hemofilili hastalar, küçük bir yaralanma veya travma sonucunda bile aşırı kanama riski taşırlar.
  5. Trombositopeni: Trombosit adı verilen kan pulcuklarının sayısının düşük olduğu bir durumdur. Trombositlerin düşük seviyeleri, kanın normal şekilde pıhtılaşmasını engeller ve kolay morarma ve kanama eğilimine neden olur.

Bu sadece bazı örneklerdir ve hematoloji hastalıkları oldukça geniş bir yelpazeyi kapsar. Hematoloji uzmanları, kan testleri, kemik iliği biyopsisi, lenf nodu biyopsisi, genetik testler ve görüntüleme yöntemlerini kullanarak tanı koyma ve tedavi planlaması yaparlar. Tedavi seçenekleri arasında ilaç tedavisi, kemoterapi, radyoterapi, kemik iliği nakli ve immünoterapi gibi yöntemler bulunabilir.


Kayseri Şehir Hastanesi Hematoloji Polikliniği Hakkında

Hematoloji birimimiz Genel hastanenin zemin katında yer almakta olup 2 adet polikliniğimiz bulunmakta ve günde 120-150 arası hastaya hizmet vermektedir. 

Toplam 19 yataklı servisimizde kan kanserleri, kemik iliği kanserleri, lenf bezi kanserleri gibi kötü huylu hastalıklar başta olmak üzere hematolojinin alanına giren diğer iyi huylu hastalıkların (kansızlık, pıhtılaşma bozuklukları, kanama bozuklukları gibi) da tedavisi sağlanmaktadır. 

Kadromuzda 1 profesör, 2 hematoloji uzmanı, dönüşümlü 2 iç hastalıkları asistanı, biri sorumlu hemşire olmak üzere toplam 11 hemşire ve 4 sekreter bulunmaktadır.

Hemovijilans biriminde aktif 2 hemşiremiz hastanemizde güvenli kan ve kan ürünü transfüzyonu uygulamaları için sürekli hizmet içi eğitim vermektedirler.

Kan merkezimizde toplam 21 personelimiz aktif olarak çalışmakta, Kızılay ile işbirliği içerisinde ihtiyaç duyulan her türlü kan ürünü temin edip ilgili servislere en kısa sürede iletilmektedir. Hastanemizde kurulan aferez ünitesi sayesinde tüm kliniklerimize tedavi edici aferez hizmetini de sunmaktadır.

Hematoloji Ayaktan Tedavi Ünitesi ve Ayaktan Kemoterapi Ünitesi Hastanemizin zemin katında bulunmakta ve hastalarımızın günübirlik tedavileri gerçekleştirilmektedir. 

Hastanemizde kurulu genetik, nükleer tıp, patoloji ve flowsitometri laboratuvarları ile sıkı işbirliği içindedir. Ayrıca bu birimler ile konseyler planlayarak hastalarımıza daha kaliteli ve hızlı hizmet vermeye çalışmaktadır.

Son olarak ta hastanemizde kök hücre nakli ünitesi de bulunmakta fakat bir takım eksiklerimiz olması nedeniyle henüz bu ünite aktif hale gelmemiştir. Kök hücre nakli ünitesi de aktif hale geldiğinde hematoloji açısından hiçbir eksiğimiz kalmayacaktır.


Kayseri Şehir Hastanesi Hematoloji kliniğinde alanında uzman doktor kadrolarından oluşmaktadır. Son teknoloji ile üretilmiş tıbbi cihaz ve ekipmanlar ile hastalarına en iyi hizmeti sunmaktadır.

Kayseri Şehir Hastanesi Hematoloji Kliniğinde kaliteli hizmet anlayışı ve güler yüzlü çalışanlanlarıyla hastalara hizmet vermektedir.

Hematoloji Polikliniği 08:00-12:00 ve 13:00-17:00 saatleri arasında Poliklinik hizmeti vermektedir. Poliklinik hizmetlerinde hastalara hekim seçme hakkı tanınmıştır.

ALO 182 hattını arayarak Kayseri Şehir Hastanesi Hematoloji Uzmanlarından ve tarih seçiminden sonra randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Hastalar müracaatlarını; Hematoloji poliklinik sekreterlerine başvurarak ya da Sağlık Bakanlığı 182MHRS (https://mhrs.gov.tr/vatandas/#/) telefon hattını arayıp randevu alarak gerçekleştirebilirler. Yan dal polikliniklerinde MHRS randevu sistemi bulunmamaktadır. Hastalar bu branşlara ait müracaatlarını; ilgili poliklinik sekreterlerine başvurarak yapabilirler.

Müracaatlar, mutlaka hastaya ait kimlik bilgilerinin yer aldığı resmi ve resimli belge ile yapılmalıdır.
Hasta, “Hekim Seçme Hakkına” sahiptir. Hekim Aylık Çalışma Listeleri, tüm polikliniklerde ve ilgili web sayfasında bulunmaktadır.

Kuruma başvuran hastalara hizmete erişimi kolaylaştırmak amacıyla görevlendiril­miş Karşılama, Danışma ve Yönlendirme Personelleri yardımcı olmaktadır.


Kayseri Şehir Hastanesi Hematoloji Polikliniği İletişim Bilgileri & Adres


🏥Adres:

Şeker Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Bulvarı No:77 Kocasinan / KAYSERİ 38080


☎️ İletişim:

0352 315 77 00 – 01 – 02


📧 E-Posta
:

[email protected]

Bir önceki yazımız olan Kayseri Şehir Hastanesi Kardiyoloji Doktorları başlıklı makalemizde Kayseri Şehir Hastanesi Kardiyoloji Doktorları, Kayseri Şehir Hastanesi Kardiyoloji Polikliniği Doktor Kadrosu ve Kayseri Şehir Hastanesi Kardiyoloji Polikliniği Hakkında hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir