Ankara Etlik Şehir Hastanesi
Ankara Etlik Şehir Hastanesi

Ankara Etlik Şehir Hastanesi Nefroloji Doktorları

Ankara Etlik Şehir Hastanesi Nefroloji Doktorları

Güncellenme Tarihi: 18.07.2023


Nefroloji Hastalıkları Hakkında Bilmeniz Gerekenler


Nefroloji, böbrek hastalıklarıyla ilgilenen bir tıbbi uzmanlık dalıdır. Nefrologlar, böbrek hastalıklarının teşhisini yapar, tedavi eder ve böbrek sağlığını korumaya yönelik önlemler alır. Böbrekler, vücuttaki atık maddelerin uzaklaştırılması, sıvı dengesinin düzenlenmesi, elektrolitlerin kontrol edilmesi ve kan basıncının düzenlenmesi gibi önemli fonksiyonlara sahiptir. Nefroloji, bu fonksiyonların etkilendiği hastalıkların teşhisi, tedavisi ve yönetimiyle ilgilenir.

İşte nefroloji hastalıklarının bazı örnekleri:

  1. Kronik Böbrek Hastalığı (KBH): Böbreklerin yavaş yavaş işlev kaybetmesiyle karakterize olan ilerleyici bir hastalıktır. KBH, böbrek yetmezliği ve böbrek fonksiyonlarının azalmasıyla sonuçlanabilir. Nefrologlar, KBH’nin ilerlemesini yavaşlatmak, komplikasyonları yönetmek ve böbrek fonksiyonlarını korumak için tedavi planları yapar.
  2. İdrar Yolu Enfeksiyonları (İYE): Bakterilerin idrar yoluna girmesi ve enfeksiyona neden olması durumudur. Nefrologlar, idrar yolu enfeksiyonlarının teşhisini koyar, uygun antibiyotik tedavisi verir ve tekrarlayan enfeksiyonları önlemek için önlemler alır.
  3. İdrar Yolu Taşları: Böbreklerde, idrar yollarında veya mesanede oluşabilen sert kitlelerdir. Nefrologlar, idrar yolu taşlarının teşhisini yapar, tedavi seçeneklerini değerlendirir ve taşların tekrar oluşumunu önlemek için uygun önlemleri alır.
  4. Glomerülonefrit: Böbreklerin filtrasyon birimi olan glomerüllerin iltihaplanmasıdır. Glomerülonefrit, böbrek yetmezliği, idrarda kan, protein kaybı gibi belirtilerle kendini gösterebilir. Nefrologlar, glomerülonefritin türüne bağlı olarak uygun tedavi yöntemlerini kullanır.
  5. Hipertansiyon ve Böbrek Hastalığı: Yüksek kan basıncı, böbrek fonksiyonlarını etkileyebilir ve böbrek hastalığına neden olabilir. Nefrologlar, hipertansiyonun neden olduğu böbrek hasarını kontrol etmek, kan basıncını düzenlemek ve böbrek sağlığını korumak için tedavi planları yapar.
  6. Böbrek Yetmezliği: Böbreklerin yeterince işlev görmemesi durumudur. Akut böbrek yetmezliği aniden ortaya çıkarken, kronik böbrek yetmezliği zamanla ilerler. Nefrologlar, böbrek yetmezliği olan hastaların tedavi ve takibini yapar, diyaliz veya böbrek nakli gibi böbrek yerine geçen tedavi seçeneklerini değerlendirir.

Nefroloji, böbrek hastalıklarının erken teşhisi, tedavisi ve yönetimiyle ilgilenerek böbrek sağlığını korumaya yönelik önemli bir rol oynar. Nefrologlar, tıbbi değerlendirme, laboratuvar testleri, görüntüleme yöntemleri ve böbrek biyopsisi gibi yöntemleri kullanarak doğru teşhis koyma ve uygun tedavi planları oluşturma sürecinde önemli bir rol oynarlar.


Ankara Etlik Şehir Hastanesi Nefroloji Polikliniği Hakkında

  • 1-Klinik, Yatan Hasta

Kliniğimiz T1 kule genel binada beşinci katta herbiri 22 yataklı A, B, C servisi olmak üzere 66 yatakla üç servisten oluşmaktadır. C servisi transplantasyon hastalarının servisi olmak üzere A ve B servisine periton diyalizi, hemodiyaliz, glomorelunefrit hastaları ve genel nefroloji hastaları poliklinikten ve acilden yatırılarak tedavileri yapılmaktadır.

        Her üç serviste de girişimsel işlem odamızda ultrasonografi eşliğinde renal biyopsi, geçici hemodiyaliz santral kateter ve periton kateteri takma işlemleri uygulanmaktadır. Tüm girişimler, girişim kayıt defterine işlenerek kayıt altına alınmaktadır. Klinik doktorlarımız tarafından değerlendirilen hastalarımıza ve yakınlarına yapılacak işlem ve komplikasyonları ile ilgili bilgi verilmektedir. Girişimsel işlemler eğitim sorumlusu ve uzman doktorlar ile yapılmakta olup, işleme yan dal asistanları da refakat etmektedir. Servisimizde kalıcı hemodiyaliz programına alınacak hastaların hazırlıkları yapılarak diyaliz programı oluşturulmaktadır. Aynı zamanda renal transplantasyon hazırlığı yapılarak nakil sonrası hastaların takibi servisimizde gerçekleşmektedir.

Klinik İş Akış Süreci: Servisimize, acil servisten ve poliklinikten aciliyet sırasına göre hastalar yatırılmaktadır. Hastaların yatış sırası, hastaların aciliyeti, başvuru süreleri, şehir dışı başvuruları göz önüne alınarak uzman doktorlarımız tarafından belirlenmektedir. Her sabah, serviste yatan hastalar, doktorları tarafından fizik muayene ve yeni sonuçlarıyla değerlendirilir. Tedavi planları günlük gözden geçirilerek yeniden düzenlenir. Yeni ilaç planları hemşireler ile birlikte değerlendirilir.  Her sabah eğitim sorumlusu ve/veya eğitim görevlisi eşliğinde, her akşam uzman doktor ve/veya eğitim görevlisi eşliğinde servisteki hastalara vizit yapılarak tetkik ve tedavi planları gözden geçirilmektedir.

Klinik olarak sahip olduğumuz fırsat/avantajlar: Yatak sayımızın yeterli olması nedeniyle her türlü vakayı yatırarak inceleme fırsatımız olmakta, hastalarımız çoğunlukla mağdur olmamakta, tanıları gecikmemektedir. Servisimizde USG cihazının olması eğitim kalitemizi artırmakta, komplikasyon oranlarını azaltmaktadır.Hastanemiz bünyesinde aferez bölümü olması nedeniyle plazmaferez ihtiyacı olan hastalarımızı sevk etmek zorunda kalmamaktayız. 300 üstünde Transplantasyon hastalarının aktif olarak takip edildiği merkez olmamız özellikle yan dal asistanlarına farklı vizyon katmaktadır.


Ankara Etlik Şehir Hastanesi Nefroloji kliniğinde alanında uzman doktor kadrolarından oluşmaktadır. Son teknoloji ile üretilmiş tıbbi cihaz ve ekipmanlar ile hastalarına en iyi hizmeti sunmaktadır.

Ankara Etlik Şehir Hastanesi Nefroloji Kliniğinde kaliteli hizmet anlayışı ve güler yüzlü çalışanlanlarıyla hastalara hizmet vermektedir.

Nefroloji Polikliniği 08:00-12:00 ve 13:00-17:00 saatleri arasında Poliklinik hizmeti vermektedir. Poliklinik hizmetlerinde hastalara hekim seçme hakkı tanınmıştır.

ALO 182 hattını arayarak Ankara Etlik Şehir Hastanesi Nefroloji Uzmanlarından ve tarih seçiminden sonra randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Hastalar müracaatlarını; Nefroloji poliklinik sekreterlerine başvurarak ya da Sağlık Bakanlığı 182MHRS (https://mhrs.gov.tr/vatandas/#/) telefon hattını arayıp randevu alarak gerçekleştirebilirler. Yan dal polikliniklerinde MHRS randevu sistemi bulunmamaktadır. Hastalar bu branşlara ait müracaatlarını; ilgili poliklinik sekreterlerine başvurarak yapabilirler.

Müracaatlar, mutlaka hastaya ait kimlik bilgilerinin yer aldığı resmi ve resimli belge ile yapılmalıdır.
Hasta, “Hekim Seçme Hakkına” sahiptir. Hekim Aylık Çalışma Listeleri, tüm polikliniklerde ve ilgili web sayfasında bulunmaktadır.

Kuruma başvuran hastalara hizmete erişimi kolaylaştırmak amacıyla görevlendiril­miş Karşılama, Danışma ve Yönlendirme Personelleri yardımcı olmaktadır.


Ankara Etlik Şehir Hastanesi Nefroloji Polikliniği İletişim Bilgileri & Adres


🏥Adres:

Varlık Mahallesi, Halil Sezai Erkut Caddesi Yenimahalle / Ankara


☎️ İletişim:

0312 797 00 00


📧 E-Posta
:

[email protected]

Bir önceki yazımız olan Ankara Etlik Şehir Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Doktorları başlıklı makalemizde Ankara Etlik Şehir Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Doktorları, Ankara Etlik Şehir Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Polikliniği Doktor Kadrosu ve Ankara Etlik Şehir Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Polikliniği Hakkında hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir