Adana Şehir Hastanesi
Adana Şehir Hastanesi

Adana Şehir Hastanesi Çocuk Kardiyoloji Doktorları

Adana Şehir Hastanesi Çocuk Kardiyoloji Doktorları

Güncellenme Tarihi: 26.09.2023


Çocuk Kardiyoloji Hastalıkları Hakkında Bilmeniz Gerekenler


Çocuk kardiyolojisi, çocuklarda kalp ve damar sistemiyle ilgili hastalıkların teşhisini, tedavisini ve takibini yapan bir tıbbi uzmanlık dalıdır. Bu alanda çalışan çocuk kardiyologları, doğumsal kalp hastalıkları, kalp ritim bozuklukları, kalp kası hastalıkları ve diğer kalp sorunları gibi durumlarla ilgilenirler. İşte çocuk kardiyolojisi hakkında daha fazla bilgi:

  1. Doğumsal Kalp Hastalıkları: Doğumsal kalp hastalıkları, doğumdan itibaren var olan kalp problemleridir. Çocuk kardiyologları, bebeklerde ve çocuklarda doğumsal kalp anomalilerini teşhis eder, tedavi seçeneklerini değerlendirir ve cerrahi müdahale gerektiren durumlarda operasyon planlarlar.
  2. Kalp Ritim Bozuklukları: Kalp ritim bozuklukları, kalp atışlarının düzensiz veya anormal olduğu durumlardır. Çocuk kardiyologları, çocuklarda görülen kalp ritim bozukluklarını teşhis eder, tedavi planlarını oluşturur ve gerekirse kalp pili (pacemaker) veya kardiyoversiyon gibi prosedürleri uygular.
  3. Kalp Kası Hastalıkları: Çocuklarda kalp kası hastalıkları nadir olmakla birlikte, ciddi sonuçlara yol açabilir. Çocuk kardiyologları, kalp kası hastalıklarının teşhisini yapar, tedavi seçeneklerini değerlendirir ve gerekirse ilaç tedavisi veya kalp nakli gibi yöntemleri kullanır.
  4. İnflamatuar Kalp Hastalıkları: Çocuklarda nadiren görülen inflamatuar kalp hastalıkları, kalp kasının iltihaplanmasıyla ortaya çıkar. Örnekler arasında romatizmal kalp hastalığı ve Kawasaki hastalığı bulunur. Çocuk kardiyologları, bu hastalıkların teşhisini yapar, inflamasyonu kontrol altına almak için tedavi planlarlar ve kalp fonksiyonlarını izlerler.
  5. Kardiyak Gelişimsel Sorunlar: Çocuk kardiyologları, çocuklarda kalp gelişimiyle ilgili sorunları değerlendirir. Bunlar arasında kalp kapakçıkları ve damarların anormallikleri bulunabilir. Erken tanı ve tedavi, çocuğun kalp sağlığının korunmasında önemli bir rol oynar.

Çocuk kardiyologları, çocukların kalp sağlığını izlemek, erken teşhis ve müdahale yapmak, kalp hastalıklarının ilerlemesini engellemek ve çocukların sağlıklı bir şekilde büyümelerini sağlamak için çalışırlar. Tedavi yöntemleri arasında ilaç tedavisi, cerrahi müdahale, kateter işlemleri ve rehabilitasyon hizmetleri yer alır.


Adana Şehir Hastanesi Çocuk Kardiyoloji Polikliniği Hakkında

KLİNİĞE ULAŞIM

POLİKLİNİK YERİ:
 C Blok zemin katta çarşamba öğleden sonra hafta içi hergün hizmet vermektedir.

ANJİYOGRAFİ ÜNİTESİ: A Blok 1. katta anjiyografi ünitesi bulunmaktadır.

KLİNİKTE YAPILAN İŞLER:

Adana Şehir Hastanesi Çocuk Kardiyoloji Polikliniğinde, doğumsal veya edinilmiş kalp hastalıkları olan 0-18 yaş arası çocuk hastalara ve anne karnındaki bebeklere (fetus) tanı ve tedavi hizmetleri verilmektedir.Çocuk Kardiyoloji polikliniğimiz, Adana Şehir Hastanesi’nde C blok zemin kattadır. Polikliniğin girişinde resmi işlemlerin yapılabildiği sekreterlik bulunmaktadır.

Kalp kateterizasyonu-anjiyografi ve elektrofizyoloji laboratuvarı Erişkin Kardiyoloji kliniğinin bulunduğu A Blok 1. katındadır.

VERİLEN HİZMETLER

Bölümümüzde transtorasik ve transözefageal olarak kullanılan ekokardiyografi cihazı, tek kollu anjiyografi sistemi, elektrokardiyografi (EKG) cihazı, efor (koşu bandı) ve 24 saatlik EKG (holter) monitorizasyon, haftalık (event) kayıt cihazı bulunmaktadır.

POLİKLİNİK HASTA MUAYENESİ

Poliklinik hizmetlerinin verildiği bölüm C Blok zemin katta yer almaktadır. Haftanın her iş günü (Çarşamba öğleden sonra hariç) poliklinik hizmeti verilmektedir. Poliklinik hizmetleri saat 08:30’da başlayıp 16:00’a kadar devam etmektedir. Hastalar sıklıkla üfürüm, göğüs ağrısı, bayılma, morarma, tansiyon yüksekliği gibi nedenlerle yönlendirilmekte ve polikliniğimizde muayene edilmektedir. Elektrokardiyografi, ekokardiyografi (M-mode, iki boyutlu, renkli Doppler), efor EKG, ambulatuvar EKG (Holter monitorizasyonu),  haftalık ritim monitorizasyonu (Event recorder), ambulatuvar kan basıncı ölçümü gibi girişimsel olmayan ve hastaya zarar vermeyen (non-invazif testler) de bölümümüz içerisinde yer almaktadır. Hastaların muayenelerinden sonra elektrokardiyografi ve telekardiyogramları değerlendirildikten sonra ek tetkiklere gerek duyulması halinde bölümümüzde yapılacak testler mümkünse aynı gün içerisinde mümkün değilse kısa dönem sonrasına randevu verilerek hastalar değerlendirilmektedir. 


Adana Şehir Hastanesi Çocuk Kardiyoloji kliniğinde alanında uzman doktor kadrolarından oluşmaktadır. Son teknoloji ile üretilmiş tıbbi cihaz ve ekipmanlar ile hastalarına en iyi hizmeti sunmaktadır.

Adana Şehir Hastanesi Çocuk Kardiyoloji Kliniğinde kaliteli hizmet anlayışı ve güler yüzlü çalışanlanlarıyla hastalara hizmet vermektedir.

Çocuk Kardiyoloji Polikliniği 08:00-12:00 ve 13:00-17:00 saatleri arasında Poliklinik hizmeti vermektedir. Poliklinik hizmetlerinde hastalara hekim seçme hakkı tanınmıştır.

ALO 182 hattını arayarak Adana Şehir Hastanesi Çocuk Kardiyoloji Uzmanlarından ve tarih seçiminden sonra randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Hastalar müracaatlarını; Çocuk Kardiyoloji poliklinik sekreterlerine başvurarak ya da Sağlık Bakanlığı 182MHRS (https://mhrs.gov.tr/vatandas/#/) telefon hattını arayıp randevu alarak gerçekleştirebilirler. Yan dal polikliniklerinde MHRS randevu sistemi bulunmamaktadır. Hastalar bu branşlara ait müracaatlarını; ilgili poliklinik sekreterlerine başvurarak yapabilirler.

Müracaatlar, mutlaka hastaya ait kimlik bilgilerinin yer aldığı resmi ve resimli belge ile yapılmalıdır.
Hasta, “Hekim Seçme Hakkına” sahiptir. Hekim Aylık Çalışma Listeleri, tüm polikliniklerde ve ilgili web sayfasında bulunmaktadır.

Kuruma başvuran hastalara hizmete erişimi kolaylaştırmak amacıyla görevlendiril­miş Karşılama, Danışma ve Yönlendirme Personelleri yardımcı olmaktadır.


Adana Şehir Hastanesi Çocuk Kardiyoloji Polikliniği İletişim Bilgileri & Adres


🏥Adres:

Dr. Mithat Özsan Bulvarı Kışla Mah. 4522 Sok. No: 1 Yüreğir/ADANA


☎️ İletişim:

0 322 455 90 00


📧 E-Posta
:

e-Posta : [email protected]
PTT KEP adresimiz:[email protected]

Bir önceki yazımız olan Adana Şehir Hastanesi Çocuk Nöroloji Doktorları başlıklı makalemizde Adana Şehir Hastanesi Çocuk Nöroloji Doktorları, Adana Şehir Hastanesi Çocuk Nöroloji Polikliniği Doktor Kadrosu ve Adana Şehir Hastanesi Çocuk Nöroloji Polikliniği Hakkında hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir